Németországban hatalmas várakozással tekintenek Angela Merkel egykori kancellár kedden boltokba kerülő önéletrajzi könyve elé. A kötet a Szabadság címet kapta, amiben „Mutti” – ahogyan a németek becézték – többek között arra is kitér, hogy segíteni próbált David Cameron volt brit miniszterelnöknek, hogy elkerüljék a brexitet.
A könyv sajtóba került részleteiből kiderült: Merkel akkor fogta fel, hogy terítékre kerülhet a britek kilépése az unióból, amikor Cameron 2005-ben felvetette, hogy Konzervatív Pártja lépjen ki az Európai Néppártból. Ez 2009-ben, az euroszkeptikusok által támadott Lisszaboni Szerződés elfogadása után meg is történt.
„Ahol tudtam, próbáltam segíteni Cameronnak” – írja a 700 oldalas kötetnek a brexittel foglalkozó oldalain. Annak ellenére, hogy más EU-vezetők felháborodtak, mivel a brit miniszerelnök olyat kért, ami már a közös politikák alapjait ásta alá. Ez volt például a szabad mozgás korlátozása, azaz hogy a „migránsok” – a brit elit és média kifejezése a legális, EU-s munkavállalókra – ne tudjanak szabadon letelepedni a szigetországban.
Merkel igyekezett elkerülni, hogy Cameron elszigetelődjön. A 2016-os uniós csúcson, ahol egy olyan alkuról tárgyaltak, amely esetleg az EU-ban tarthatta volna a briteket, Merkel egész este Cameron mellett volt. „Így kerültük el, hogy teljesen magára maradjon. „Tudtam tőle, hogy olyan belpolitikai nyomással nézett szembe, hogy nem volt semmilyen manőverezési lehetősége” – emlékezett vissza Merkel. Egy idő után azonban már nem tudott segíteni a brit kormányfőnek.
A három éve távozott kancellár azt is papírra vetette, hogy
„megalázónak és szégyenteljesnek” tartotta, hogy „Nagy-Britannia otthagyta a többieket a bajban. Ezzel az EU átértékelődött a világ szemében, gyengébb lett”.
Angela Merkel a könyvében kitér a Donald Trumppal való viszonyára is: „hiba volt azt hinni, hogy egy teljesen normális emberrel van dolgom” – fogalmaz, majd hozzáteszi: Trump sokat faggatta őt Vlagyimir Putyinról. Az orosz elnökre kitérve kifejtette, hogy Putyin mindig késett, miközben egyszer a kutyájával jött egy találkozóra, bár tudni lehetett, hogy Merkel fél tőlük.
Közben meglepő módon, a görög adósságválságra és három kormányfővel való tárgyalásaira visszaemlékezve a legszimpatikusabbnak a baloldali radikális Sziriza párt vezérét, Alekszisz Cipraszt találta.
Az exkancellár kitér arra is, hogy milyen volt Kelet-Németországban felnőni: „lehet, hogy lazán indult a nap, de pillanatok alatt minden megváltozhatott... az állam nem ismert kegyelmet”.
A könyvet nagy várakozás előzte meg, mivel Merkelre példátlanul sok bírálat zúdult amiért 2015-ben megnyitotta a határt a menekültek és migránsok előtt, és nem akarta módosítani belpolitikai irányvonalát. Merkel fontosnak tartotta, hogy saját nézőpontját is kifejthesse a történtekről. Ezért írta meg könyvét, amellyel akár milliomossá is válhat.