Nyitókép: MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat

Az ukrán elnök megint harcias: az új orosz rakéta azt jelenti, Putyin nem akar békét

Infostart / InfoRádió - Szvetnik Endre (London)
2024. november 22. 19:09
Oroszország új kísérleti hiperszonikus rakétájának alkalmazása a konfliktus súlyos eszkalációját jelenti – figyelmeztetett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök. Ukrajna korábban azt állította, hogy az oroszok interkontinentális ballisztikus rakétával támadták őket első ízben.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint a közép-ukrajnai Dnyipro városát csütörtökön ért közép hatótávolságú ballisztikus rakétatámadás „újabb bizonyíték arra, hogy Oroszországnak nem érdeke a béke”. Az ukrán légvédelmi erők szerint a rakétát, amelynek hatótávolsága több mint 5400 kilométer, és amely nukleáris robbanófej hordozására is alkalmas, az Orosz Föderáció asztrahanyi régiójából, a Kaszpi-tenger partjáról lőtték ki.

Válaszul a NATO és Ukrajna a jövő héten Brüsszelben találkozik, hogy megvitassa az Oresnyik névre hallgató rakéta használatát. „Tesztel benneteket, kedves partnerek. Meg kell állítani. Az orosz akciókra adott kemény reakciók hiánya azt üzeni, az ilyen viselkedés elfogadható. Putyin ezt teszi” – fogalmazott Zelenszkij, hozzátéve: „Nyomásra van szükség! Oroszországot valódi békére kell kényszeríteni, amit csak erővel lehet elérni.”

Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön jelentette be az újfajta rakéta tesztjét. A médiában sokáig az a hír keringett, hogy interkontinentális ballisztikus rakétát lőttek ki Dnyipro városára. Ezt később amerikai illetékesek korrigálták. Már ez is súlyos eszkalációnak számítana, mivel a ballisztikus rakéták jóval gyorsabbak, mint az egyszerűbb verziók, és nehezebb őket lelőni.

Annak ellenére, hogy az orosz elnök által bejelentett kísérleti fegyver, az Oresnyik „csak” közepes hatótávolságú, Putyin tájékoztatása szerint a hangsebesség tízszeresével halad, így nem lehet elfogni – ami azt jelenti, hogy Oroszország képes lenne Európa nagy részét, valamint az Egyesült Államok nyugati partvidékét is támadni.

Előzőleg az orosz külügyminisztérium azt közölte, hogy a Lengyelországban újonnan megnyílt amerikai rakétabázis, amelynek építése során még az volt az érv, hogy azt az állítólagos iráni fenyegetés indokolja, a „semlegesítés szempontjából” első számú célpontja lesz az orosz erőknek.

Vlagyimir Putyin – a Reuters beszámolója szerint – arra is kitért, hogy Ukrajna november 19-én hat amerikai ATACMS-szel, november 21-én pedig brit Storm Shadow rakétákkal és amerikai gyártmányú HIMARS-szal csapott le Oroszországra, miután Joe Biden amerikai elnök kormánya engedélyezte nekik az amerikai fegyverek korlátozott bevetését. Az orosz hadsereg közleményében úgy fogalmazott, „a légvédelmi rendszerek két brit gyártmányú Storm Shadow cirkálórakétát, hat amerikai gyártmányú HIMARS-rakétát és 67 repülőgép-típusú pilóta nélküli légijárművet lőttek le”.

Ide tartozik az is, hogy Moszkva londoni nagykövete a Sky News-nak adott interjúban azt mondta: rakétái révén Nagy-Britannia „közvetlenül részt vesz” az ukrajnai háborúban.

Moszkva a napokban módosította nukleáris doktrínáját, amely szerint már hagyományos fegyverekkel és egy atomhatalom támogatásával végrehajtott masszív támadásra is lehet atomcsapással válaszolni.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Az ukrán elnök megint harcias: az új orosz rakéta azt jelenti, Putyin nem akar békét
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást