A Parlament Állami Megnyitása a brit politikai naptár nagy látványossága. A középkorból fennmaradt rítust – amely a hatalma nagy részét feladó uralkodó megmaradt jogkörét jeleníti meg – mindig élőben közvetíti a tévé.
III. Károly a szokásos módon hintón hajtott a Buckingham palotából Westminsterbe, szokásos módon szolgája, a Black Rod, a Fekete Pálca kopogott be a parlament ajtaján, miután becsapták előtte az ajtót. Pontosan oda koppintott, ahol az ajtó az évszázadok óta rámért ütésektől már elkopott. És a hagyomány részeként egy képviselőt egy ideig túszként tartottak fogva, mielőtt az uralkodó a Lordok Házában elmondta, mire is készül a kormány.
A teljes királyi díszben megjelent Károly fején ott ékeskedett a birodalmi korona és mellette ott haladt Kamilla királyné. Az alsó- és felsőház képviselői általában teljes csendben hallgatják, de
ezúttal megcsörrent egy mobiltelefon, ami a heves haragot váltott ki a hagyománytisztelők körében.
A lényegre térve: a király elmondta, milyen törvényeket kíván benyújtani a munkáspárti kormány. Ezek közé tartozik a vasúttársaságok államosítása és a beígért másfél millió otthon építését fékező bürokratikus akadályok felszámolása. Keir Starmer kabinetje továbbá azt ígéri: több rendőrt küld az utcára, és át akarja venni Rishi Sunak tervezetét arról, hogy az, aki idén 15 éves, a jövőben ne tudjon legálisan dohányárut venni. Átdolgozzák a mentális egészségről szóló törvényt, de egyelőre nem lesz tervezet a 16-17 évesek szavazati jogáról. Bár Sunak alatt a toryk készültek a mesterséges intelligencia szabályozására, a téma nem kapott figyelmet a beszédben.
Büntethetővé válnak az embercsempészek segítői – már azért is, ha csak kommunikálnak a francia partokon működő aktív embercsempészekkel vagy ha reklámozzák a szolgáltatásaikat. Viszont emlékezetes módon a Munkáspárt azonnal leállította az Ruandával kötött alku végrehajtását, hogy oda deportálják az illegálisan érkezett menedékkérőket.
A Labour-kormány további tervezett nagy intézkedése az állami energetikai cég, a GB Energy létrehozása. Azt állítja, hogy ezzel évi 300 fonttal - 140 ezer forinttal - szorítja le a háztartások energiaszámláját. Ezt úgy ígéri elérni, hogy csökkenti a földgázból előállított energia részesedését, és növeli a megújuló források arányát a mixben.
Ellentmondásos módon az új energiaügyi miniszter már a beszéd előtt letiltotta az új olajkoncessziókat az Északi-tenger brit részén – ami bírálói szerint gigantikus hiba –, és engedélyezte a földi telepítésű szélerőművek bővítését.
A BBC megjegyezte, hogy a legtöbb megújuló projektet hitelből finanszírozzák, és hogy most magasak a kamatok. A program parlamenti vitája előtt Starmer és elődje, Sunak barátságosan elbeszélgetett. Közben a rendőrök az épület előtt több, gázai tűzszünetet követelő fiatalt letartóztattak, szervezetük ugyanis előre szólt, hogy meg akarják zavarni az ülést, mert „kötelességük a békés eszközökkel való ellenállás”.