A Hamász túszvideó egyik olvasata: a családok fájdalmát kihasználó propaganda-húzás. Az ellenérv pedig az, hogy mindent meg kell tenni a háború leállítására.
A 24 éves Hersch Goldberg-Polint október 7-én rabolta el a Hamász a Supernova zenei fesztiválról és az izraeli-amerikai állampolgár szülei eddig nem tudták, él-e vagy halott.
Most azonban Gázából kijutott egy videó, amelyen a fiatal haragos hangon, sokkoló kijelentést tesz: az ott fogva tartott izraeli túszok közül 70, azaz az összes elrabolt körülbelül fele már meghalt az izraeli bombázásokban. Míg az izraeli kormánytagok otthon ebédelnek a családjukkal, a mi életünk „a föld alatt, víz, étel, napfény és orvosi ellátás nélkül átélt pokol”, az izraeli kormány ne ignoráljon bennünket, tegyen lépéseket, hogy azonnal hazamehessünk.
A kaliforniai születésű Goldberg-Polin kezét leszakította egy gránát az október 7-i mészárlás idején – a videóban mutogatta is a csonkot - és tudósítók szerint valószínűleg kényszer alatt beszélt. Úgy tűnt, a szöveg egy részét egy telepromterről olvasta.
Goldberg-Polin édesapja, Jon – nem meglepő módon - azt mondta: ezek után még erőteljesebben kampányolnak azért, hogy a Netanjahu-kormány kössön alkut a Hamásszal a túszok elengedéséről – amit azonban másképp nem lehet elképzelni, mint a Hamász megsemmisítését célzó, de a palesztin lakosság körében súlyos áldozatokat szedő gázai hadművelet felfüggesztését vagy akár leállítását.
Az apa elmondta még, hogy szerdáig nem is tudták, hogy életben van-e a fiúk. „Nem világos, hogy ki írta, amit mondott, de nekem a szöveg vége számít, amivel a családnak üzent, még ha felolvasta is”. A fiú ebben azt mondta: „tudom, hogy mindent megtesztek a kiszabadításomért”.
Jon Polin és felesége Rachel az izraeli kormány ellen tüntető, túszalkut követelő családok és aktivisták leghangosabb szószólói között vannak és kampányolók szerint hozzájárultak ahhoz, hogy a média használja fiúk videóját. „Benjamin Netanjahu és kormánya szégyellje magát, amiért nem állította le a gázai háborút” – mondta közben az apa.
Azzal, hogy a Hamász a video publikálásával épp most erősítette meg eltökéltségüket, kommentátorok szerint azt akarja elérni, hogy a közvélemény gyakoroljon nyomást a Netanjahu-kormányra, hogy álljon el a dél-gázai Rafah város ellen tervezett támadástól.
Ezt a tervet az izraeli háborús kabinet már régóta lebegteti és kivívta nemcsak a Gáza-párti aktivisták, de még az Egyesült Államok bírálatát is. Rafah az a város, ahol a szétbombázott övezet más vidékeiről elmenekült palesztinok összezsúfolódtak.
Közben elakadtak a Hamász és Izrael tárgyalásai a túszoknak tűzszünet ellenében történő elengedéséről. Az egyszerre politikai mozgalom és terrorszervezet Hamász nem tud elszámolni a 133 izraeli túsz hollétével, mert egyesek más szervezeteknél, mások palesztin polgári lakosoknál vannak fogságban.