„A bolti lopás most már nem számít bűncselekménynek” – panaszolja a vezető brit szupermarketlánc, az ASDA elnöke, Lord Stuart Rose.
Mindez szerinte azért van, mert az alulfizetett rendőrök kénytelenek bizonyos bűncselekményeket figyelmen kívül hagyni. A Marks & Spencer korábbi vezetője szerint egyre nagyobb gond a lopás, ami kissé szerény leírása a problémának: a brit kereskedők becslések szerint évente 1 milliárd fontot veszítenek vele.
A másik, ezzel összefüggő jelenség az eladókkal és a személyzettel szembeni sértő és erőszakos magatartás – az ilyen esetek a duplájukra ugrottak a pandémia előtti évhez képest.
A gond már akkora, hogy a Tesco vezetése közölte: náluk tavalyhoz képest harmadával több a fizikai támadás, ezért minden bolti dolgozójukat ellátják testkamerával, hogy rögzíteni tudják az ilyen eseteket.
Az éjjel-nappalik közben arra panaszkodnak, hogy a tolvajok kalapáccsal, piszkos fecskendőkkel vagy késekkel fenyegetik őket. Az ilyen, erőszakosabb rablók általában visszaeső és a környéken ismert személyek, akik azonban úgy érzik, hogy szinte büntetlenül fenyegetőzhetnek és lophatnak.
A kereskedőket dühíti a rendőrség magatartása. Egy törvényi módosítás értelmében ugyanis a 200 fontnál, tehát körülbelül
85 ezer forintnál alacsonyabb értékű lopások esetében az elkövetőnek postai úton küldenek ki bírságot.
A Co-op ABC-lánc által megszerzett statisztika szerint a brit rendőrség nem reagált „a kiskereskedelmi szférában elkövetett komoly bűncselekmények 70 százalékára, és csak minden hetedik lopási ügyben történt vádemelés”.
Az ASDA korábban idézett főnöke szerint azért uralkodott el a törvénytelenség, „mert hagytuk” – mondta Lord Rose az LBC hírrádióban.
„A rendőröknek sok más dolguk van, bár a belügyminiszter most azt mondja, hogy immár minden bűncselekményt kivizsgálnak majd. Meglátjuk” – tette hozzá, utalva Suella Braverman brit belügyminiszter ígéretére.
Az érem másik oldala: aktivisták szerint az igazi „lopás” a Tesco vezérigazgatójának csillagászati fizetése: angol fontban évi 4,7 millió.
Ken Murphy is Tesco’s UK CEO and the highest paid supermarket boss.
— BladeoftheSun (@BladeoftheS) September 3, 2023
He gets £4,740,000 a year, but is registered to pay tax in the Republic of Ireland.
Not a penny of his outrageous salary is collected in tax, despite almost all Tesco’s earnings coming from the UK.
It’s theft. pic.twitter.com/tVkZwYJpcR
A szupermarketek most különböző taktikákkal próbálkoznak a tolvajok kiszorítására. Az egyik láncnál az automata kasszától immár csak egy kapun keresztül lehet távozni, amelyet a blokkra nyomtatott vonalkóddal lehet kinyitni. Ezen kívül a rendszer néha véletlenszerűen kiválaszt vásárlókat rutin átvilágításra.
Egy másik cég azt a taktikát követi, hogy kiképezte a személyzetet: legyen különösen figyelmes a vásárlókkal, hátha így sikerül elvenni a tolvajok kedvét.