Nyitókép: MTI/EPA

Odesszán álltak bosszút a Krími hídért az oroszok

Infostart / InfoRádió - Szvetnik Endre (London)
2023. július 19. 09:13
Azt követően, hogy hétfőn felmondta a fekete-tengeri gabonaszállítási alkut, Oroszország óva intett a szállításoktól, mert azok szerinte kockázatosak lehetnek „az általa adott biztonsági garanciák nélkül”. Orosz rakéták közben megrongálták az odesszai kikötőt.

Néhány órával azután, hogy Oroszország kilépett az ukrán gabonát a nemzetközi piacokra juttató gabonaszállítási egyezményből, hat orosz Kalibr cirkálórakéta vette célba be az ukránok egyik fő exportkikötőjét, a fekete-tengeri Odesszában.

Az ukránok azt közölték, hogy légi erejük lelőtte az összeset, de azok darabjai és a robbanások megrongálták a kikötő és a közelben fekvő otthonok egy részét.

Az orosz verzió az volt, hogy egy üzemanyagraktárat és egy tengeri drónokat gyártó üzemet rongáltak meg. Mindez „bosszú volt” a kiemelt fontosságú Krími híd elleni, Ukrajnának tulajdonított támadásért, amiben a hírek szerint tengeri drónokat vetettek be. Moszkva nem sokkal a két halottat követelő akció után lépett ki a gabonaszállítási alkuból.

Odesszán kívül Ukrajna Csernomorszk és Juzsnij kikötőkből is exportál gabonát. Az útvonalak az ukrán gazdáknak és a gabonájuktól függő, fejlődő, főleg afrikai országoknak is létfontosságúak.

Oroszország – amely sérelmezi, hogy saját mezőgazdasági terményeit és műtrágyáját, egy párhuzamos egyezmény dacára – nem tudta szabadon exportálni, most elég félre nem érthető módon figyelmeztette az ukránokat:

kockázatos lehet a fekete-tengeri kikötőkből gabonát szállítaniuk az orosz biztonsági garanciák hiányában.

Az orosz külügyminisztérium közölte, hogy az alkuból való kilépés azt jelenti, hogy „megszűnnek a hajózási biztonságát garantáló biztosítékok, a tengeri humanitárius korridor és újra feláll az ideiglenesen veszélyes övezet a Fekete-tenger északnyugati részén”.

Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő kedden úgy fogalmazott: „közel van egy harci övezethez, a megfelelő biztonsági garanciák hiányában bizonyos fajta kockázatok állnak fenn”. Majd azt vetette fel, hogy Törökország garantálhatná a szállítmányok biztonságát.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ugyanakkor azt mondta, az oroszok garanciái nélkül is folytatják a gabonaszállítást, ahogy az elmúlt évben is tették. „A globális biztonságért és az ukrán gazdákért harcolunk... megpróbálunk lehetőségeket kidolgozni, hogy be tudjuk tartani az élelmiszer-ellátással kapcsolatos ígéreteinket” – fogalmazott.

Az orosz lépést széles körben elítélték Nyugaton, beleértve a nagy nemezközi szervezeteket. Sőt, még Afrikában is kritikát váltott ki. Moszkva jelezte, hogy visszatérhet a megállapodáshoz, de csak akkor, ha feloldják a saját élelmiszer- és műtrágya exportját sújtó rendelkezéseket. A nyugati válasz minderre az, hogy az oroszok az élelmiszer-szállításokat kihasználva meg akarják gyengíteni az ellenük hozott pénzügyi szankciókat, amik amúgy lehetővé teszik Moszkvának az exportot.

Az al-Dzsazíra hírügynökség megjegyezte, hogy a tavaly kötött alku egy éve során 33 millió tonna gabonát exportáltak.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Odesszán álltak bosszút a Krími hídért az oroszok
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást