Megvan a kedd éjfélig már 1114 ember halálát okozó új koronavírus-betegség hivatalos neve: COVID-19. Az elnevezést a WHO genfi központjában rendezett találkozón jelentette be a szervezet vezetője. Az Egészségügyi Világszrevezet által meghívott háromszáz kutató, egészségügyi szakértő és kormányilletékes arról tanácskozik, hogy miképp lehetne megállítani a vírus terjedését.
Tedros Adhanom Ghebreyesus felszólalásában arról beszélt, hogy
a világnak „a lehető legagresszívebben” kell harcolnia az új vírussal szemben, amelyet úgy kell kezelni, mint az elsőszámú közellenséget, és amely veszélyesebb lehet a terrorizmusnál. A vakcina ugyanis valószínűleg csak másfél év múlva lesz meg.
Addig a lehetséges eszközöket kell használni, jobban védeni az egészségügyi dolgozókat, hangsúlyt fektetni a kutatásra, növelni a rá fordított összegeket, és oda kell figyelni a személyes higiéniára. Emellett be kell fektetni a gyengébb egészségüggyel rendelkező országokba – mert,
ha a vírus bejut egy ilyen országba, akkor káoszt fog okozni.
Egyelőre ez nem történt meg – tette hozzá.
Kedden 97 ember halt meg Kínában, ebből 94 Hupei tartományban – ugyanakkor az országon belüli új fertőzések aránya 20 százalékkal visszaesett az előző naphoz képest – jegyezte meg a BBC. Kedden a kínai esetek száma a 44 ezerhez közelített, ezzel szemben a többi országban összesen 400 körül járt a fertőzöttek száma. A WHO-főnök hozzátette: Kína kemény fellépése fékezte, hogy világszerte terjedjen a vírus, ezt ki kell használni és most kell lecsapni.
Közben megszólalt a „szuperterjesztőnek” elkeresztelt brit férfi. Steve Walsh
Szingapúrban járt egy konferencián, amikor elkapta a vírust, és a gyanú szerint 11 másik embert fertőzött meg egy francia síparadicsomban.
Öt fertőzött Angilában él, öt Franciaországban, egy pedig Mallorca spanyol szigeten. Walsh azt mondta, együttérez a betegekkel. Ugyanakkor közölte, hogy „teljesen felépült” – bár egyelőre karanténban tartják, családját pedig megkérték, hogy a megelőzés érdekében izolálja magát.
Oroszországban a hatóságok gyógyultnak nyilvánítottak egy kínai diáklányt és azt mondták, hogy hamarosan egy másik beteg is hazatérhet.
Közben a jokohamai kikötőben veszteglő hajón további 40 fertőzéses esetet regisztráltak a japán hatóságok, és immár 175 a fertőzöttek száma a karantén alá vont 3700 utasból és személyzetből. Ennek nyomán Thaiföldön nem engedtek kikötni egy másik óceánjárót, miközben drasztikusan visszaestek a foglalások a hajós utakra.