Az Aeroflot légitársaság Szuhoj Szuperjet 100-as gépe az északi Murmanszkba indult 88 emberrel a fedélzetén. Az egyik túlélő pilóta, Denyisz Jevdokimov elmondása szerint felszállás után
villám csapott a gépbe, rendellenesen működött az elektronika, és megszűnt az irányítótoronnyal a rádiókapcsolat.
Ezt végül sikerült helyreállítani és a gép engedélyt kért, hogy visszatérjen a reptérre.
A második leszállási kísérletnél a repülő a földhöz csapódott és a hátsó része kigyulladt. Bár sokan kimenekültek a csúszdákon, hétfői adatok szerint 41-en nem élték túl a katasztrófát.
Hétfőn egy a vizsgálathoz közel álló forrás már azt mondta az Interfax hírügynökségnek, hogy a tűz azután lángolt fel, hogy a kényszerleszállás idején
egy idegen tárgy csapódott a baloldali üzemanyagtartályba, ami szavai szerint "teljesen megsemmisült".
Ezt megelőzően az orosz nyomozóhatóság viszonylag gyorsan a pilótákat és a légi irányítókat kezdte hibáztatni, mert úgymond az ő képzettségi szintjük nem lehetett megfelelő. A murmanszki régióban – ahová a járat tartott – háromnapos gyászt hirdettek.
Az interneten felbukkant egy videó és több fotó, melyek vélhetően a gép szárnyán és belsejében fellángoló tüzet mutatják. A felvételen hallatszik ahogy a pánikba esett utasok sikoltoznak.
Пожар на борту SSJ 100 . pic.twitter.com/307NxPihTn
— Коммерсантъ FM 93,6 (@KFM936) 2019. május 5.
Az egyik képen a pilótafülke látszik és ablakon túl a gépet körbeölelő lángok. Olyan felvétel is megjelent, amely egy a földön várakozó gépből mutatta a kényszerleszállást és a gép kigyulladását.
Az utasokat csak a gép elején lévő ajtókon keresztül tudták evakuálni, mert a hátsó részben tartózkodó utaskísérő nem tudta kinyitni az ott található ajtót. Hírek szerint a férfi, Makszim Mojszejev, odaveszett a lángokban.
Ugyanezzel – a formájában egy Boeing 737-re emlékeztető – Szuhojjal tavaly februárban már gondok voltak – tudósított a Newsru portál.
Akkor, a moszkvai landolás előtt nem nyíltak ki a fékszárnyak. A gépet először várakoztatták, majd a fékszárnyak használata nélkül, 45 perccel később leszállt.
Többen dühösen reagáltak a mostani katasztrófára és
azt kezdték követelni, hogy legalább a vizsgálat idejére tiltsák meg az SSJ-100-as gépek repülését.
A change.org weboldalon petíció is indult és a kezdeményezők azt sugallják, hogy túl sok volt a gond ezekkel a gépekkel, „de a kormány nem fogja földre parancsolni őket, mert már túl sok pénzt költöttek a projektre és sok regionális cég vásárolt ilyen gépeket”.
A hatóságok azonban - a RIA hírügynökség szerint - azt közölték, hogy nem tiltják meg a Szuhojok repülését. Egyébként a géptípus debütálása szerencsétlen körülmények között történt: 2012-ben egy indonéziai bemutató repülésen is lezuhant egy ilyen utasszállító, 45 ember halálát okozva.
- Drámai fotók a moszkvai repülőszerencsétlenségről
- Újabb tragikus részletek a moszkvai repülőgép-szerencsétlenségről
- Több halottja van a moszkvai kényszerleszállásnak - büntetőeljárás indult
- Kényszerleszállás Moszkvában: sokkoló videók a kigyulladt Superjetről
- Kigyulladt egy utasszállító repülőgép - egy Superjet kényszerleszállása Moszkvában