Donald Trump amerikai elnök személyesen megfenyegette Vlagyimir Putyint, hogy megfizet, ha kiderül, hogy felelős a szíriai Dúma város elleni állítólagos vegyifegyver-támadásért, amelyben becslések szerint több, mint hetven ember halt meg.
Oroszország a szíriai elnök, Bassár al-Aszad szövetségese és Washingtonban a rezsimnek tulajdonítják a támadást.
A moszkvai külügyminisztérium ugyanakkor azt állítja: nincs bizonyíték a támadásra és különösen arra, hogy a szíriai kormánynak köze lenne hozzá. Az orosz verzió szerint „dzsihadista terroristák” azt próbálják elérni, hogy „még inkább beszívják a Trump–kormányzatot a sziriai polgárháborúba.”
Az amerikai kormány azt követeli, hogy Moszkva ne vétózza meg az ENSZ mechanizmusát, amellyel azonosíthatják a vegyifegyver-támadások felelőseit. A jelenlegi alku szerint az ENSZ ügynökségei
csak arról nyomozhatnak, hogy valóban történt-e ilyen támadás, de nem nevezhetik meg a felelősöket.
Az orosz-amerikai szópárbaj az ENSZ-ben is folytatódott, ahol az orosz nagykövet azt állította: a dúmai incidenst „megrendezték”, és hogy a várható amerikai ellencsapásnak komoly következményei lesznek.
Az amerikai ENSZ-nagykövet erre azt mondta: az Aszad-reszimet támogató
Moszkva „kezén szárad a szíriai gyerekek vére”.
Nikki Haley – aki szörnyetegnek – nevezte Aszad szíriai elnököt, hozzátette, hogy az ENSZ-szel együtt vagy anélkül, de „Amerika válaszolni fog”.
Washingtont Nagy-Britannia és Franciaország is támogatja. Macron francia elnök például Mohamed bin Szalman szaúdi koronaherceggel tárgyalt, akiről ismert, hogy az Aszad-ellenes lázadók egyik fő támogatója.
Ezt megelőzően az Egyesült Államok tagadta, hogy rakétacsapást mért volna a Szíria központi részén található légibázisra. Oroszország nem sokkal később már az izraeli légierőt vádolta az akcióval.
Mindez fordulópontot jelent az Izraellel fenntartott viszonyban. Elemzők rámutatnak: Moszkva eddig hagyta, hogy Izrael fékezze az Irán által támogatott Hezbollah milícia előretörését.