A kutatóknak közel 200 évvel a kitörése után végre sikerült meghatározniuk a rejtélyes Zavaritskii-vulkán helyét: a Csendes-óceánon található Kuril-szigetek Oroszországhoz tartozó, Szimusir nevű szigetén található - írja a CNN.
A vulkán legendássá vált, miután régóta ismert volt, hogy itt történt a 19. század egyik legpusztítóbb kitörése. A tudósoknak viszont mindeddig nem sikerült pontosan meghatározniuk, hol is található a felrobbant tűzhányó. Virágkorát a kis jégkorszakban élte, melyről tudjuk, hogy 1 fokkal csökkent a Föld átlaghőmérséklete, de a szakértők számára eddig csak annyi állt rendelkezésre, hogy az 1830-as években semmisült meg.
Az új felfedezés mérföldkőnek számít a területen. A kutatók úgy akadtak a vulkán nyomára, hogy Grönlandi jégmintákban vizsgálták a kénizotópokat az eseményből származó hamu- és üvegmintákkal együtt. Az áttörést akkor érték el, amikor rájöttek, hogy a Grönlandon talált kénminták hatszor olyan sűrűk, mint a déli-sarki fúrások alkalmával találtak, ahol eredetileg a kitörést sejtették.
"Meg vagyok döbbenve, hogy egy ekkora kitörésről sehol sem találtunk feljegyzést. Lehetséges, hogy valahol, egy orosz vagy japán könyvtár mélyén találunk majd valamit arról, hogy 1831-ben hamu hullott az égből, vagy különös légköri jelenségeket tapasztaltak, éppen ezért érdekes része a kutatásnak az utómunka" - mondta a CNN-nek William Hutchinson, a tanulmány fő szerzője.