Nyitókép: MTI/Komka Péter

Felgyorsítja az űrből sugárzott internetszolgáltatását Elon Musk cége

Infostart
2023. augusztus 31. 08:30
Két nagy amerikai vállalat együttműködésének köszönhetően jelentősen gyarapszik majd a Starlink mini adatközpontjainak hálózata.

Az Elon Musk által alapított SpaceX amerikai űrkutatási vállalat a Cloudflare nevű céggel fog össze annak érdekében, hogy feljavítsák a Starlink internetszolgáltatás teljesítményét – közölte a hvg.hu a The Information értesüléseire hivatkozva.

A Starlinket a SpaceX üzemelteti és a világ legismertebb és legelterjedtebb műholdasinternet-szolgáltatójává vált az elmúlt időszakban. A Starlink Magyarországon is biztosít internetelérési lehetőséget és

nagy előnye, hogy olyan helyeken is lehetővé teszi, ahol nincs földi szolgáltatás vagy rossz a minőség.

A Starlink olyannyira népszerűvé vált az egész világon, hogy korábban korlátozták a sebességét annak érdekében, hogy ne terhelődjön túl a rendszer.

A mostani összefogásnak köszönhetően a Starlink felhasználói jobb minőségű és gyorsabb hálózati sebességet kaphatnak azzal, hogy

világszerte megnövelik a Starlink mini adatközpontjainak hálózatát.

Az nem derült ki, hogy a két vállalat milyen feltételek mellett működik együtt, ahogy az sem ismert még, hogy a szolgáltatások pontosan mikortól lesznek jobbak.

A Starlink internethálózat – amely többek között a háború sújtotta Ukrajnának is biztosít szolgáltatást – több mint négyezer, alacsony Föld körüli pályán lévő műholdból áll. Elon Musk azt tervezi, hogy

a következő években mintegy 12 ezer műholdra bővíti majd a konstellációt.

A Starlinknek több mint másfél millió előfizetője van 56 országban és a SpaceX elsősorban a távközlési infrastruktúrától távoli területeken élő embereket célozza meg vele.

A csillagászok már korábban is panaszkodtak a Starlink-műholdak fényszennyezése miatt, amely köztudottan hatással van az optikai megfigyelésekre. A tudósok az Európában több helyen található, összekapcsolt antennákból álló, úgynevezett Low Frequency Array (LOFAR) teleszkóp segítségével alacsony frekvenciájú rádiózúgást mértek a 68 megfigyelt Starlink-műhold közül 47 esetében.

„Szimulációink azt mutatják, hogy minél nagyobb a konstelláció, annál erősebbé válik ez a hatás, mivel az összes műhold sugárzása összeadódik. Emiatt nemcsak a meglévő, hanem még inkább a tervezett műhold-flották miatt aggódunk és azért, mert nincs egyértelmű szabályozás, amely megvédené a rádiócsillagászati sávokat a nem szándékos sugárzástól” – jelentette ki nemrég Benjamin Winkel, a Max Planck Rádiócsillagászati Intézet kutatója.