Jean-Marie Robin azt kutatja, miért élnek az emberek hosszan és egészségben: a szakember szerint persze az is lehetséges, hogy Jeanne mindössze szerencsés volt hosszú életével, hiszen 122 évet betölteni igazán kivételes dolog – írja a CNBC.
Talált ugyanakkor olyan pontokat a nő életében, amelyek hozzásegíthették ahhoz, hogy ilyen sokáig éljen. Jeanne gazdag volt: tehetős családban nőtt fel Dél-Franciaországban, ahol 16 éves koráig tanulhatott, ami a 19. század végén egyáltalán nem volt átlagos. Privát tanároktól tanult főzni, táncolni, valamint a művészetekbe is belekóstolt. Mindez 20 éves koráig tartott, amikor is férjhez ment.
Sosem dolgozott,
ennek következtében jóval kevesebb stressznek volt kitéve, mint a legtöbbünk.
Otthon mindig volt segítsége, sosem kellet például egyedül főznie vagy bevásárolnia sem.
Idős koráig nem cigarettázott: lányként ezt nem engedték neki, majd mikor férjhez ment, férje megkínálta egy szállal. Nagyon boldog volt, hogy olyasmit tehet meg, amit korábban nem, ugyanakkor egyáltalán nem tetszett neki a dohányzás, így hamar leszokott róla. Aztán 112 évesen, idősotthonban élve visszaszokott rá.
Emellett semmi más dolga nem volt életében, mint hogy magával foglalkozzon, beutazza Franciaországot és társasági életet éljen. Idejét új emberek megismerésével és estélyek szervezésével töltötte, és láthatta azt is, ahogyan az Eiffel-torony megépült.
A Bostoni Egyetem kutatója, Thomas Perls, aki azt kutatja, miért élnek meg egyesek akár több mint 100 évet, részben hasonló eredményekre jutott. Szerinte négyféle dolgot tehetünk annak érdekében, hogy igazán hosszan éljünk:
- kerüljük a stresszt
- megfelelő étrendet követünk és a lehető legkevesebb húst esszük
- nem dohányzunk
- renddszeresen mozgunk
A szakember szerint ugyanakkor a genetikának is nagy szerepe van abban, hogy meddig élünk. 90 évet megélni 30 százalék genetika és 70 százalék életmód, de például 110 évet megélni már inkább 70 százalék genetika és 30 százalék életmód véleménye szerint.