A metaanalízisben korábban már publikált tanulmányok eredményeit fésülték össze: ezek azt sugallják, hogy az álmatlanság és a szívroham összefüggése nőknél a legerősebb - írja a CNN.
Martha Gulati, a Cedars-Sinai Smidt Szívintézet prevenciós igazgatója elmondta, aki nem vett részt a kutatásban. elmondta, hogy betegei többsége nő, valamint az álmatlanság jelentős kockázati tényező azon nők esetében, akiknek már volt bármilyen iszkémiás szívbetegségük. Ezeket a betegségeket a szív elégtelen várellátása okozza.
"Az álmatlanság nagyon gyakori: szinte mindenki megtapasztalja élete egy pontján. A becslések szerint két felnőttből egy akár csak rövid időre, stresszes időszakokban megküzd vele" - vélekedik Gulati.
Több mint egymilliós mintán vizsgálódtak
A friss metaanalízist amerikai, egyiptomi, szaúd-arábiai és pakisztáni kutatók végezték el, az alvászavar meglétének diagnosztizálásához pedig a következő három kritériumot sorolták fel:
- az elalvás nehézsége
- az ébredésmentes alvás nehézsége
- korai felébredés és képtelenség a visszaalvásra.
Összesen 1 184 256 felnőtt 11 évnyi adatait vizsgálták Amerikából, az Egyesült Királyságból, Norvégiából, Németországból, Tajvanból és Kínából.
Univerzális a megállapítás
A teljes mintából 153 881 ember küzdött álmatlansággal, esetükben 1,69-szer akkora volt a szívroham aránya, mint azoknál, akiknek nem okozott gondot ez alvás. A szívrohamok száma így is alacsony volt: az álmatlanok 1,6 és a másik csoport tagjainak 1,2 százalékát érintette.
Nemre vagy korra való tekintet nélkül bizonyult igaznak az álmatlanság és a szívroham összefüggése.
Az éjjeli alvás hossza és a szívrohamok közt is találtak kapcsolatot: akik öt órát aludtak vagy kevesebbet, azoknak 1,56-szor nagyobb esélye volt a szívrohamra, mint azoknak, akik 7-8 órát aludtak. A sok alvás azonban nem feltétlenül bír protektív hatással: a 9 órát alvók rizikója a szívrohamra nagyobb volt, mint a 6 órát alvóké.
Az alvás véd és gyógyít
Az alváshiány többféleképpen is növelheti a szívroham kockázatát, ebben központi szerepet játszik a kortizol szabályozása. Ez a szervezet stresszre adott válaszának szabályozásáért felelős hormon.
Ha túl magas a szintje, az vérnyomásemelkedéshez vezet.
Aki jól alszik, annak vérnyomása éjjel csökken.
"Ha nem alszunk eleget, kortizolszintünk kibillen, vérnyomásunk éjszaka jobban megemelkedik" - mondta Gulati.
Hani Aiash, a tanulmány vezető kutatója szerint most már bizonyítékunk van az alvás gyógyító és megelőző mivoltára.
"Aki nem alszik jól, kevesebbet pihen 5-6 óránál, az a szívroham nagyobb rizikójának teszi ki magát. De 9 óra alvásra sincs szükségünk: ez is káros" - fogalmazott.