A SuperCam nevű tudományos műszer, amellyel a robot a Mars kőzetét vizsgálja, első alkalommal továbbított adatokat a Földre - közölték a NASA kutatói.
Ezekből kiderül, hogy az 5,6 kilogrammos eszköz, amely magasan a marsjárón lévő rúdon helyezkedik el, jó állapotban van.
A műszer több hangfelvételt is küldött, ezeken többek között az is hallható, amint a lézer harmincszor kilő egy mintegy három méterre lévő kőre.
A különböző lézernyilak hangerejének eltéréseiből a szakértők a kőzet szerkezetéről és keménységéről vonnak le következtetéseket.
You’re looking at the real deal images I used to make my pinpoint landing. This is how I quickly got my bearings and picked the safest target in the last three minutes before touchdown. How it works: https://t.co/Q1dBl8ZH8x pic.twitter.com/HK6uuKbLcQ
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) March 11, 2021
Az egytonnás, hatkerekű Perseverance több mint 470 millió kilométer megtétele után február 18-án, számos kockázatot rejtő manővert követően landolt a Marson a 250 méter mély Jezero-kráterben. A mintegy 45 kilométer átmérőjű területet a rover két év alatt fogja megvizsgálni.
Egyelőre még műszerei állapotát ellenőrzi, és már megtette első tesztútját is.
A tervek szerint egy teljes marsi évig - 687 földi napig - dolgozik majd a bolygón, ahol a mikrobiális élet nyomai után kutat.
- Hanggal rendelkező panorámavideón lehet körülnézni a Marson
- Ilyen fotót még nem láttunk a Marsról
- Rejtett üzenetet vitt a Perseverance a Marsra – fotók, videó
- Pályára állt a kínai marsszonda
- Kiderült egy furcsaság a Mars-expedícióról
- Kiadta a NASA a rettegés hét percéről szóló videót
- Már színes képeket küld a Marsról a Perseverance – fotók
- Szakértő: a Marsra szállás tudományos eredményénél a technikai nagyobb
- Sikeresen landolt a NASA Perseverance marsjárója a vörös bolygón - íme az első fotók