A brit klinikai kísérletek harmadik fázisában 89,3 százalékos hatékonyságúnak bizonyult a Novavax oltása. A 15 ezer ember bevonásával elvégzett tesztben 18-84 éves résztvevők kapták meg a vakcinát, 27 százalékuk 64 év fölötti volt.
A dél-afrikai vírusvariánssal szemben is próbára tették az oltást egy négyezer ember bevonásával végzett, másik kísérletben: ez ellen 60 százalékos hatékonyságot tudott nyújtani olyan résztvevőknél, akik nem HIV-fertőzöttek. A vakcina dél-afrikai törzzsel szembeni, összesített hatékonysága 49,4 százalékos, míg a brit variánssal szembeni hatékonyság 85,6 százalékos.
Stan Erck, az amerikai Novavax vezetője szerint a brit klinikai kísérletek eredményei "lenyűgözőek" és "éppen olyan jók, amilyenről álmodtunk". A dél-afrikai variánssal szembeni hatékonyságot is "várakozásokat felülmúlónak" tartotta a BBC cikke szerint.
Mindezzel együtt
egy dél-afrikai variáns elleni oltáson még dolgoznak
majd a kutatók: egy speciálisan arra kifejlesztett vakcinaverzió tesztjét a második negyedévben kezdik meg, írja a CNBC.
A Novavax oltása a koronavírus tüskefehérjéjének szintetizált darabjait tartalmazza. A Novavax szerint a kísérletben résztvevő önkéntesek szervezete jól tolerálta az oltást. Nyilatkozatuk szerint nagyon súlyos és súlyos, orvosi beavatkozást igénylő mellékhatás nagyon kevés esetben keletkezett, és a placebót, illetve valódi oltást kapók csoportjában is előfordult.
Ebből a vakcinából is két dózis szükséges, melyeket három hétnyi különbséggel adnak be az oltandóknak.
A kísérletek kapcsán a következőkre is fény derült a bevont önkéntesek vizsgálata révén:
- a brit tesztben a tünetes, PCR-teszttel igazolt koronavírusos megbetegedések feléért volt felelős az új vírustörzs,
- Dél-Afrikában az esetek 90 százalékát az ott kialakult, új törzs okozza már
- ugyanitt az önkéntesnek jelentkezők harmada volt szeropozitív, azaz korábban átesett már a fertőzésen, derül ki a Novavax sajtóközleményéből.
A Novavax számára az amerikai kormány is nyújtott támogatást az oltás kifejlesztésére. A britek szeretnék minél előbb engedélyeztetni ezt az oltást, az nem tiszta még, hogy a beadott anyagok elegendőek lesznek-e az amerikai vészhelyzeti engedély megadásához.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!
- Íme az európai tapasztalatok a Pfizer/BioNTech-vakcina használatáról
- Müller Cecília: az OGYÉI kiadta az engedélyt a Sinopharm vakcinájára
- Orbán Viktor: a kínai vakcinában bízom a legjobban
- Még mindig nem tudjuk, fertőzhetnek-e az oltottak
- Rettenetes, amit Portugáliával tesz a brit vírusmutáns
- A britek szerint igenis minden korosztálynak jó az AstraZeneca oltása