Tavaly augusztusi szétválasztásuk óta több műtétet kellett végrehajtani a fejüknél összenőve született bangladesi sziámi ikerpáron - mondta az InfoRádiónak Pataki Gergely, a műtéteket végző magyar orvoscsapat vezetője, a Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány alapítója. Hozzátette: Rukayán december elején végezték el a koponyacsontpótlást. Ő még a szétválasztás után egy hónappal agyvérzést kapott, de azóta jól van: biztonságosan etethető, mozgathatók az ízületei és mozgásterápián vesz részt.
Rabeyát azonban márciusban sürgősen meg kellett műteni.
"Egy expandert kellett ültetni a fejbőr alá, azonban probléma adódott, egy kiterjedt seb keletkezett,
amelyet a kinti kollégák nem tudtak ellátni, így gyorsan odarepültünk. A villámlátogatást követően nem sokkal még egyszer visszatért az alapítvány csapata, és további műtéteket végzett a már stabilizált kislányon. Jól van, és az öntáguló expanderek is végzik a dolgukat."
Júniusban lett volna esedékes a következő út, amikor Rabeyára újabb műtétek vártak volna, de most nincsen oda repülőjárat.
Az ikerpárt koronavírusra is tesztelték, és most karanténban vannak a bangladesi katonai kórházban - tette hozzá Pataki Gergely.
"Kicsit meg voltunk ijedve, mert a két szülő felső légúti hurutos beteg lett, de hála Istennek negatív lett az egész család teszteredménye" - újságolta.
Viszont izolálva vannak, ami miatt gyógytornász nem tud hozzájuk járni, és a gyermek pszichológiai ellátását, a konduktív terápiát és a szakmai kiegészítő programokat is Magyarországról, mintegy 7 ezer kilométeres távolságból, videotelefonon közvetítik a szakemberek. A gyerekek gyógytornáztatását pedig helyben, egy üvegablakon keresztül oldották meg.
A magyarok is tudnak segíteni a folyamatban, mintegy 500 helyreállítóműtéte végez az alapítvány. Az adó 1 százalékán keresztül várják a segítséget.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!