A világhírű hálózatkutató, Barabási Albert-László többször is beszélt a járvány hatásairól, arról, hogy a mostani helyzet miként változtatja meg életünket és hogy visszatérhetünk-e a megszokott kerékvágásba. A kutató és bostoni laborja közben hetek óta azon dolgozott, hogy a hálózatkutatás módszerével keresse a koronavírus ellenszerét. Az emberi fehérjéket és a hozzájuk kötődő vírusfehérjék kapcsolatát vizsgálják, valamint azt, hogy a már meglévő gyógyszerek és kezelések, illetve azok kombinációja hogyan fejthet ki hatást a vírus ellen. A hálózatkutatás módszertana mellett a mesterséges intelligenciát is bevetették ahhoz, hogy megértsék a vírus kiváltott fenotípus mechanizmusát és azonosítsák a lehetséges gyógyszereket.
A professzor csütörtökön közzé is tette a kutatás megállapításait, vagyis azon már létező gyógyszerek listáját, amelyek a koronavírus ellen jöhetnek szóba. A teljes tanulmány itt elérhető.
A hálózatos orvostudomány megközelítése a vírusfehérje-emberfehérje és a gyógyszer-emberfehérje kölcsönhatásait térképezi fel az emberi interaktómában, vagyis a molekulák közötti interakciókban. Ezáltal lehet azonosítani azokat a készítményeket, amelyek megzavarhatják a koronavírust a betegségmodulokban.
A kutatásban résztvevő Joseph Loscalzo manuálisan egyesével vizsgálta meg a gyógyszerek közös metszetét, eltávolította a felesleges és mérgező szereket, így
a végső listán 86 gyógyszer szerepel.
Ezek között ott van a hidroxiklorokin is.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!