Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Krasznay Csaba: a nyomok nem nagyon hagynak kétséget, orosz beavatkozás volt a román elnökválasztáson

Infostart / InfoRádió - Kocsonya Zoltán
2024. december 9. 13:40
Oroszország érdekében állt az elnökjelölt támogatása és a befolyásolás végrehajtása – mondta Krasznay Csaba, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem egyetemi docense annak kapcsán, hogy a román alkotmánybíróság érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulójának eredményét. A kiberszakember beszélt arról is, hogyan tudták felhasználni a TikTokot a beavatkozáshoz.

A román alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás november 24-én lebonyolított első fordulójának eredményét, és elrendelte a teljes választási folyamat megismétlését, miután a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) megállapította, hogy a választás eredményét nemzetbiztonságot veszélyeztető külföldi beavatkozás befolyásolta.

Krasznay Csaba kiberbiztonsági szakértő az InfoRádióban kifejtette, hogy egy választást három időpontban lehet befolyásolni, előtte, közben és utána, és a román titkosszolgálati dokumentumok szerint ezek közül kettő is megvalósult.

"A választás előtti befolyásolás alapvetően a választók megtévesztése, befolyásolása, irányba állítása azzal kapcsolatban, hogy kire szavazzanak, illetve kire ne szavazzanak, és ez a román titkosszolgálatok titkosítás alól feloldott dokumentumai alapján megtörtént. A második eset a választási informatikai eszközökön keresztüli beavatkozás, például a folyamatosan megjelenő eredmények megzavarása lehet ilyen, a román titkosszolgálatok szerint ez is megtörtént" – mondta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem egyetemi docense, de hozzátette: arra vonatkozóan nincs információ, hogy a választás után is folytatódott volna a befolyásolás.

Krasznay Csaba azt is hangsúlyozta, hogy a dokumentumok nem kiberbűnözőket nevesítenek, hanem állami beavatkozásról szólnak, és nevesítik is Oroszországot, ahogy azt is, hogy a TikTok közösségi platformon próbálták befolyásolni a választások kimenetelét. A szakértő szerint ennél árnyaltabb a kép, és több rétege is van annak, ahogyan a közösségi platformot használták a román kampányban.

Mint elmondta, Romániában kilencmillió felhasználója van a TikToknak, és az első fordulóban győztes elnökjelölt, Calin Georgescu nagyon sikeresen használta ki a platformot arra, hogy megszólítsa a fiatalabb generációt, olyannyira, hogy a 18-30 éves szavazók egyharmadának a szavazatát be tudta húzni. A szakértő rámutatott: az még nem törvényellenes, hogy a jelölt a TikTok algoritmusát jól kihasználva elérte, hogy elsősorban az ő üzeneteit jelenítse meg a felhasználóknak. "A Tiktok egy olyan platform, amely az algoritmusa miatt nagyon kiemeli azokat az üzeneteket, amelyek valami miatt bombasztikusak, valami miatt nagyon nagyot tudnak szólni, és ez nagyon jól látszott.

Ez nem csalás, ez inkább az algoritmus maga"

– vélekedett Krasznay Csaba.

Az viszont már illegális a Tiktok szabályzata alapján is, hogy nagyon sok pénzt költöttek arra, hogy bizonyos üzeneteket hirdetésben meg tudjanak pörgetni, illetve Romániában ismert influenszereken keresztül terjesszék az elnökjelölt üzeneteit. "Ez a Tiktok belső szabályzata alapján nem megengedett, és igazából a botrányt az okozta, hogy az elnökjelölt nem vallotta be ezeket a kampányköltéseket, holott több millió eurónyi befektetés volt ezen üzenetek eljuttatása" – mondta.

A harmadik, szintén törvényellenes megoldás az volt a román titkosszolgálat titkosítás alól feloldott dokumentumai szerint, hogy több ezernyi olyan felhasználói fiókot használtak fel a támadás során, amelyek visszavezethetők az orosz titkosszolgálatokhoz, titkosszolgálati műveletekhez – magyarázta az NKE docense. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a Tiktok maga aktívan azt kommunikálja, hogy a választások előtt is folyamatosan együttműködött a román szolgálatokkal a befolyásolási kísérletek kiszűrésében.

Annak bizonyítására, hogy valóban Oroszország áll a beavatkozás hátterében, Krasznay Csaba szerint vannak műszaki és nem műszaki bizonyítékok is. A műszaki bizonyítékok közé sorolta, hogy tipikusan az orosz befolyásolási kampányokban használt metódusokat, eljárásokat lehetett látni.

"Olyan IP-címekre, olyan jellegű orosz darknetes kiberbűnözői fórumokra vezetnek vissza a nyomok, amelyek nem nagyon hagyják ezt kétség nélkül"

– tette hozzá. A nem műszaki bizonyítékok között említette a moldovai példát. Az ottani elnökválasztást is nagyon aktívan próbálta Oroszország befolyásolni, és mivel ott is az ország egyik része román anyanyelvű, Románia pedig az Egyesült Államok legközelebbi szövetségese a régióban, "Oroszország érdekében állt ezen elnökjelölt támogatása és a befolyásolás végrehajtása".

A kiberbiztonsági szakember szerint egy demokráciában nagyon nehéz a befolyásolási kísérletekkel bármit is kezdeni, mert a szólásszabadság korlátozza a nyilvános fellépést ellenük, ezért a titkosszolgálatoknak az "ellentevékenységüket" jellemzően titokban kell végrehajtaniuk. Nem lehet megoldás például, hogy lekapcsolják a TikTokot a kampány idején, bár ezúttal azzal is fenyegettek a végén, hogy elérhetetlenné teszik az elnökválasztás alatt Romániában. Krasznay Csaba arra is emlékeztetett, hogy az Európai Unió is arra kötelezte a szolgáltatót, hogy őrizze meg az elnökválasztáshoz kapcsolódó bizonyítékokat.

"Egy demokráciában nem lehet ilyen egyértelműen kifejezni azt, hogy ez befolyásolási kísérlet. Leginkább azt lehet tenni, hogy hosszú távon, a különböző legális és elérhető csatornákon az állam felhívja a választók figyelmét arra, hogy ilyen befolyásolási kísérletek léteznek" – mondta a szakértő, és jelezte, hatékony fellépésre csak a szolgáltatóval együttműködésben van mód. Ebben az esetben a TikTok lépett is, például csak a választás idején 95 román anyanyelvű tartalommoderátor állt rendelkezésre, akik együtt is működtek a román szolgálatokkal.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Krasznay Csaba: a nyomok nem nagyon hagynak kétséget, orosz beavatkozás volt a román elnökválasztáson
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást