- Biden ötmilliárd dolláros gesztusra készül Kijev irányába
- Az oroszok bevetettek egy interkontinentális ballisztikus rakétát Ukrajna ellen
- Bejelentést tett Szalay-Bobrovniczky Kristóf az ukrajnai helyzet változása miatt
- Tálas Péter: Putyin nagyon alacsonyra tette a nukleáris fegyverek bevetési küszöbét
Az RSz-26 Rubezs közepes hatótávolságú interkontinentális ballisztikus rakéta tűzkészenlétbe helyezése jelentős aggodalmat keltett Ukrajnában. A fegyver állítólagos hatótávolsága meghaladja a 6000 kilométert, 1,2 tonnás robbanófejjel van felszerelve, és MIRV konfigurációban működik, vagyis egy rakéta akár négy robbanófejet is képes célba juttatni - írja a Defense Express híradása nyomán a Portfolio.
A jelenlegi legjobb ukrán végvédelmi rendszerek, köztük a Patriot PAC-3 elsősorban a rövidebb hatótávolságú támadások, például az Iszkander rakéták ellen nyújtanak megfelelő védelmet.
Ám a Rubezs messze meghaladja ezen rendszerek védelmi képességeit, azaz fejlettebb megoldásokra lenne szükség
- írják. A szakértők úgy vélik, az ideális a THAAD (Thermal High Altitude Area Defense) rendszer lenne, ezt kifejezetten közepes hatótávolságú ballisztikus rakéták ellen tervezték. Ám az Egyesült államok korlátozott számú THAAD-rendszerrel rendelkezik, egyet pedig már telepítettek Izrael védelmére, és a telepítéssel egy időben megtagadta Kijev ilyen jellegű kéréseit.
A szakértők szerint alternatíva lehetne az SM-6 (Standard Missile 6) föld-levegő rakétarendszer beszerzése, ami a hivatalos adatok szerint 240 kilométeres hatótávolsággal rendelkezik. Ez azonban jelentős logisztikai és pénzügyi kihívásokat jelentene.
Az amerikai hadsereg körülbelül 500 darab SM-6-os rendszerrel rendelkezik, egységára pedig elérheti a 40 millió dollárt is, ami megnehezíti Ukrajna számára a nagyobb tételben való beszerzést.
(Nyitóképünk illusztráció.)