- Bauer Bence: Olaf Scholz folyamatosan áthágta az alaptörvényt, vélhetően újra konzervatív kormánya lesz Németországnak
- Prőhle Gergely: Olaf Scholz megelégelte az állandó revolverezést, úgy érezheti, most rajta van a világ szeme
- Prőhle Gergely: az előre hozott választás sem hozna nyugalmat Németországban
Mélyponton a három pártból, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló kormánykoalíció népszerűsége, ennek egyik legfőbb oka a gazdaság teljesítménye, amely tartósan dönti a negatív rekordokat, és az előrejelzések semmi jóval nem kecsegtetnek: 2025-ös esztendő az ideihez hasonlóan ismét a recesszió éve lesz.
Nyílt titok az is, hogy egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt egyre élesebb a viszály a három koalíciós párt között, ami mindenekelőtt gazdasági téren jelentkezik. Miközben az újraválasztásában mindennek ellenére reménykedő kancellár a szorult helyzetet felismerve a gazdaság területén is egyre erőteljesebben kívánja hallatni hangját, ezen a téren komoly "riválisai" vannak a zöldpárti alkancellár, Robert Habeck gazdasági és a liberális pártelnök, Christian Lindner pénzügyminiszter személyében.m Nem véletlen az sem, hogy a szabad demokrata miniszter az elmúlt hetekben közvetve több alkalommal is utalt pártjának a koalícióból történő esetleges kilépésére.
Ilyen körülmények között az egymással versengő "csúcsok" általános vélekedés szerint csak olajat öntenek a tűzre, még akkor is, ha mind az Olaf Scholz, mind a Christian Lindner által szervezet konzultáció a rendezők szerint a növekedés előmozdítását célozzák. Csakhogy nemcsak gazdasági szervezetek, hanem magas rangú ellenzéki politikusok is elítélték a párhuzamos rendezvényeket, olyannyira, hogy egyenesen "bohózatról" beszéltek.
A kormány egyébként alig három hónapja döntött az úgynevezett növekedési kezdeményezésről, konkrétan 49 olyan egyedi intézkedésről, amelyek a német gazdaságot hivatottak lendületbe hozni. Nem sokkal később azonban Robert Habeck gazdasági miniszter elismerte, hogy ennél többre van szükség, abban azonban nem tudnak megegyezni, hogy ez a "több" valójában mi is lenne. Christian Lindner pedig úgy fogalmazott, hogy ötletekben nincs ugyan hiány, hiányzik azonban a kormánykoalíciós pártok közötti egyetértés.
Scholz kancellár az ipar és a szakszervezetek képviselőit invitálta "bizalmas konzultációra" Németország ipari helyszínként való megerősítése és a gazdaság modernizálásának előmozdítására. A találkozóra sem a Zöldek, sem az FDP képviselői nem kaptak meghívót. Lindner válasza "saját csúcstalálkozó" szervezése volt. Mindezt a német média szerint egyértelműen jelezte, hogy az FDP ugyanerre a napra tervezte saját rendezvényét
Az ARD közszolgálati médium szerint külön meghívták azon gazdasági, illettve üzleti szervezetek képviselőit, amelyek Olaf Scholz rendezvényére nem mehetnek el. Sajátos az is, hogy miközben Lindner rendezvényének helyszíne a parlament, Scholzé az azzal szemben lévő kancellári hivatal.
Ami a visszhangot illeti, Friedrich Merz, az ellenzéki konzervatív CDU elnöke a koalíciós pártok "óvodai játékáról" beszélt. Észak-Rajna-Vesztfália kereszténydemokrata miniszterelnöke, Hendrik Wüst szerint "Németországnak nincs szüksége erre a színjátékra.".
Több gazdasági szervezet vezetője a két különálló csúcs ellen foglalt állást. Egyaránt azt hangsúlyozták, hogy a súlyos gazdasági helyzet gyors és konkrét lépéseket igényel. Ebben a helyzetben a koalíciós pártok összehangolt cselekvésére lenne szükség.
Az előzményekhez tartozik, hogy Robert Habeck gazdasági miniszter a közelmúltban egy államilag finanszírozott alapot javasolt a vállalatok támogatására. Ezt követően Christian Lindner pénzügyminiszter kifogásolta, hogy nem tudott Habeck javaslatáról.