Az elmúlt hét közepén véget ért többnapos kényszerszünet után ismét beindult az elektromos autók gyártása a Berlin közelében lévő grünheidei Tesla-üzemben. A több mint 12 ezer alkalmazottat foglalkoztató, Elon Musk tulajdonában lévő gyár a beszámolók szerint zavartalanul üzemel, egyelőre a tervezett bővítés ellen tiltakozó helyi lakók, illetve a környezetvédők akciói is abbamaradtak.
A nagy nemzetközi visszhangot kiváltó egyhetes leállást nem a környezetvédők okozták. Egy, a német hatóságok által korábban alig ismert szélsőbaloldali csoport vállalta a felelősséget a történtekért. A Vulkangruppe (Vulkáncsoport) ugyanis Musk üzemét célba véve megbénította a környék áramellátását, ami a gyár leállását eredményezte. Az áramkimaradás miatt a gyár nyolc napig nem üzemelt, a különös terrortámadás pedig becslések szerint több százmillió eurós veszteséget okozott.
A Tesla-üzem működése két táborra osztotta Grünheide, illetve a környék lakosságát. Az ott élők jelentős részének a gyár egyben a biztonságos megélhetést garantálta, ugyanakkor a térség lakónak egy része környezetvédő szervezetek támogatásával különböző akciókkal tiltakozott a gyár tervezett bővítése és az ezzel járó erdőirtások ellen.
A tiltakozók bejelentették, hogy akcióikkal nem hagynak fel, ennek ellenére a rendőrségtől ultimátumot kaptak táboruk felszámolására, a határidő azonban már néhány napja lejárt. A legújabb fejlemény viszont az, hogy a tartományi főváros, Potsdam közigazgatási bírósága felülbírálta a rendőrség korábbi döntését.
A tiltakozás folytatódhat tovább, a tüntetőknek nem kell lebontaniuk többnyire kisebb faházakból álló táboraikat.
A potsdami bírósági döntés ellen fellebbezés nyújtható be, elemzők szerint azonban kevés a valószínűsége annak, hogy a Berlin-brandenburgi felsőbb közigazgatási bíróság a határozat ellen foglalna állást.
A tábor lakói – jelenleg mintegy 80 fő – üdvözöltek a döntést, hangsúlyozták, hogy a tiltakozást mindaddig folytatni kívánják, míg a gyár bővítése nem kerül le a napirendről. "A demokrácia és a jogállamiság minimuma az, amit elértünk. Egyelőre fellélegezhetünk" – kommentálták a bírósági határozatot.
A tartomány belügyminisztere egyelőre nem volt hajlandó kommentálni a döntést.
A történteknek ugyanakkor országos kihatása is lehet. Legalábbis erre utal a szövetségi bűnügyi hivatal (BKA) vezetőjének nyilatkozata, mert a Tesla gyárát ért támadás után baloldali szélsőségesek hasonló erőszakos akcióinak veszélyére figyelmeztetett. Holger Münch szerint változik a fenyegetettségi helyzet. Feltételezése szerint
a Tesla üzemének áramellátását megbénító támadás "ösztönzőt" jelenthet a kritikus infrastruktúra elleni hasonló akciókhoz.
Az ilyen jellegű támadásokat ugyan nem lehet teljesen megfékezni, de a védekezést erősíteni kell – jelentette ki a BKA elnöke.