Angela Merkel tizenhat évig tartó kancellárisága után 2021 végén a konzervatívokat az SPD-ből, a Zöldek Pártjából, valamint a szabad demokrata FDP-ből álló, baloldalinak tartott koalíció ütötte ki a nyeregből.
A CDU/CSU azonban a hatalom visszaszerzésére készül.
A második világháború utána a korábbi Német Szövetségi Köztársaság, majd az egyesült Németország kancellárját - rövidebb szociáldemokrata megszakításokkal - kizárólag a nagyobbik konzervatív párt, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) "delegálta". A partner, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) mindig csak másodhegedűs volt.
A dolgok pillanatnyi állása, illetve a friss felmérések szerint 2025 őszén azonban fodulhat a kocka.
A CSU-nak először van komoly esélye arra, hogy tartományi párt ellenére Németország következő kancellárját adja.
Nyílt titok, hogy az ambiciózus bajor miniszterelnök, a CSU elnöke, Markus Söder nem utasítaná vissza az ország valójában első számú vezetőjének tisztségét, még akkor sem, ha egyértelműen mindezt még nem erősítette meg.
A felmérések szerint esélyeit növeli, hogy a CDU elnöke, Friedrich Merz országos szinten felettébb népszerűtlen, és saját pártjában sem rendelkezik osztatlan támogatással.
A pártelnök legutóbb még a CDU-n belül is azzal keltett nagy felzúdulást, hogy nem zárta ki az együttműködést a politikai pártok által fő ellenségnek kikiáltott radikális AfD párttal.
Ennek kapcsán
többször idézték a korábbi kancellárt, Angela Merkelt, akinek egyfajta politikai ars poeticája volt, hogy a CDU/CSU-tól jobbra "nem létezhet" jobboldali párt.
A CDU elnökével szemben szemben pártján belül kifogás az is, hogy nem rendelkezik meghatározó politikai profillal.
Ez utóbbi Söderről aligha mondható el. A CSU elnöke szinte minden nap szerepel, és csaknem naponta jelennek meg róla újabb fotók az újságokban, illetve a különböző közösségi hálózatokon. Egy legutóbbi kimutatás szerint ugrászerűen megnőttek a bajor kancellária fotózásra fordított kiadásai, amióta Marcus Söder a tartomány első embere.
Ő maga az ARD közszolgálati televíziónak nyilatkozva kancellári ambícióit közvetlenül nem erősítette meg, utalt azonban arra, hogy ez a kérdés még nem eldöntött.
Az 56 éves politikus az interjúban hangsúlyozta, hogy
a konzervatív pártszövetségnek legkorábban 2024 őszén kell döntenie a kancellárjelölt személyéről.
A CSU vezetője szerint mindenekelőtt a jövő évben esedékes, az egykori NDK-hoz tartozott keleti tartományokban sorra kerülő választások kimenetelét kell megvárni. Szerinte a Türingiában, Szászországban, majd Brandenburgban tartandó referendumok eredményeit elemezni kell, és a kancellárjelölti kérdést ennek nyomán kell eldönteni.
Elemzők szerint a "keletnémetek" körében különösen az AfD népszerű, és a Merz vezette CDU aligha számíthat sikerre.
A bajor CSU más tartományokban nem "versenyezhet", de Bajorországban a párt, illetve személy szerint Markus Söder támogatottsága rendíthetetlen.
A CDU elnökével szemben a CSU vezetője kizárt mindenfajta együttműködést az AfD-vel .
Söder szerint a keresztény pártoknak ezen a téren is egységesen kell fellépnie.
Természetesen a politikai játszma még egyáltalán nem dőlt el, mint ahogy népszerűtlensége ellenére a jelenlegi kormánykoalíciót sem lehet "leírni". Még akkor sem, ha a tekintélyes Frankfurter Allgemeine Zeitung című lap szerint a kancellár pártja, az SPD támogatottsága "történelmi mélyponton" van.
Általános vélekedés szerint a szociáldemokraták egyedüli "nyerő embere" a válságok, illetve a sorozatos koalíciiós viták, illetve kudarcok ellenére a rendíthetetlen nyugalmat sugárzó kancellár, Olaf Scholz lehet.
A CDUCSU-é pedig Markus Söder. És az AfD-é?