A tisztogatásnál a legfontosabb szempont a hűség. Bárki, aki bírálni meri a moszkvai katonai vezetést, személy szerint Szergej Sojgu védelmi minisztert és Valerij Geraszimov vezérkari főnököt, számíthat rá, hogy hamarosan leváltják. Ez talán még a legkevesebb, hiszen a lázadó Jevgenyij Prigozsinnal korábban szoros kapcsolatokat ápoló Szergej Szurovikin tábornok például eltűnt. Hivatalosan csak annyit közöltek, hogy a hadseregtábornok pihen, de ez akár azt is jelentheti már örök álmát alussza valahol. Mindenesetre Szurovikin annyira pihen, hogy még a felesége születésnapjára sem ment haza.
Őt még legalább tíz másik vezető beosztású katonatiszt követte, akik többnyire az ő emberei voltak. A legelképesztőbb talán Mihail Tyeplinszkij esete. Az ejtőernyős tábornokot nem sokkal a Kijev elleni sikertelen támadást követően váltották le. Majd amikor Szurovikin lett az Ukrajnában harcoló orosz erők főparancsnoka, rehabilitálták, a Wagner-lázadás után pedig a Bahmut környéki harcok irányítását bízták rá. Most, hogy korábbi pártfogója eltűnt, Tyeplinszkijt is újból menesztették.
Pár napja Ivan Popov, a 58. hadsereg parancsnoka került lapátra. A katonái által csak Spartacusnak nevezett tábornok bűne az volt, hogy bírálta a moszkvai védelmi minisztériumot, amiért nem gondoskodik a harcoló alakulatok váltásáról.
"Vagy gyáván hallgatok, vagy elmondom az igazat. De nem hazudhatok nektek, vagy az elesett bajtársaimnak. Inkább elpanaszolom minden bajunkat”
– közölte Popov a katonáinak küldött hangüzenetében. Popov azt is mondta, hogy miközben katonái keményen harcolnak az állásaikat áttörni akaró ukránokkal, Moszkvából hátba döfik őket.
A védelmi minisztérium vezetése nem késlekedett a válasszal, és Geraszimov vezérkari főnök haladéktalanul leváltotta Popov tábornokot. A menesztést azzal indokolta, hogy a parancsnok lázító és zsaroló üzenetet fogalmazott meg. Sajátos módon Popov véleményét az egyik legismertebb szélsőséges parlamenti képviselő, Andrej Guruljov is osztja. Hozzá hasonlóan több befolyásos hadiblogger ugyancsak kiállt a leváltott hadseregparancsnok mellett. Ennek ellenére számos nyugati szakértő is úgy gondolja, hogy mindez nem ingatta meg Vlagyimir Putyin hatalmát, sőt az orosz elnök valójában uralja a helyzetet.
A Kreml számára ugyanis a hozzáértésnél fontosabb a hűség.
Nem az számít, hogy ki mennyire rátermett katona, hanem csak az, hogy mennyire lehet megbízni benne. A Deutsche Wellének nyilatkozó Nikolay Petrov, a Német Nemzetközi és Biztonsági Ügyek Intézetének szakértője szerint ez békében még elfogadható is lenne, de háborúban már nem. Bár a feladatukra alkalmatlan katonai vezetők ugyan rendkívül népszerűtlenek, a Kreml számára mégis nagyon megfelelnek, mivel egyáltalán nincsenek politikai ambícióik. "De ennek ára van – egy ilyen rendszer nem lehet hatékony" – mondta Nikolay Petrov.