- Pászkán Zsolt: veszélyben a magyarok parlamenti képviselete Romániában
- Pert nyertek a székelyek a román hokiszövetség ellen - elsőfokon
- Eltávolították az RMDSZ összes államtitkárát és tisztségviselőjét is
- A román belpolitikában eluralkodó szélsőségességgre figyelmeztetett Kelemen Hunor
- Tánczos Barna utolsó munkanapján 481 medvének küldött selyemzsinórt
- Román kormányalakítás - Ellenzéki lesz az RMDSZ
Az INSCOP közvéleménykutató júniusban rögzített adatsora szerint továbbra is a PSD kapná a legtöbb voksot, ha vasárnap rendeznének parlamenti választást Romániában, de már csak a szavazatok 28,7 százalékára számíthat, a két évvel ezelőtti 30,2, illetve a kormányra lépése előtt (2021 októberében), még ellenzéki pártként mért 36,6 százalékos támogatottságához képest.
A 2020-as parlamenti választások óta folyamatosan kormányon lévő PNL népszerűségét most 18 százalékra mérték, ami
több mint nyolc százalékpontos csökkenést jelent
2021 júniusához képest (26,6 százalék).
A választások utáni jobbközép koalícióban a PNL-lel és az RMDSZ-szel együtt kormányt alakító, majd 2021 őszén ellenzékbe vonult Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) idén fokozatosan erősödött, és a télen mért 9,3 százalékos mélypontról júniusig 12,7 százalékig emelkedett a támogatottsága, ez azonban még mindig elmarad a két évvel ezelőtti - még kormánypártként mért - 13,2 százaléktól.
Bár az eltelt két évben erősen hullámzó értékeket mutatott, a mindvégig ellenzékben lévő Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) összeségében jelentős erősödő tendenciát mutatott, és 20,1 százalékos támogatottságával jelenleg is a második legnépszerűbb pártnak számít a PSD után. Két évvel ezelőtt a többi parlamenti párt által szélsőségesnek bélyegzett AUR még 14,2 százalékon állt, miután 2020 decemberében sokakat az is meglepett, hogy a voksok 9 százalékát megszerezve parlamenti képviselethez jutott.
Az adatsort közösségi oldalán közlő Remus Stefureac INSCOP-igazgató úgy értékelte:
szoros küzdelemre lehet számítani a 2024-es választási évben.
A politológus szerint ebben a helyzetben "életbevágó", hogy a pártok felismerjék a választókat valóban foglalkoztató témákat, "felelősen, tisztességgel" kommunikáljanak, és minél kevesebb teret engedjenek a "féktelen populizmusnak".
Az utóbbi két év politikai tendenciáit elemző INSCOP-igazgató bejegyzésében nem ismertette a júniusi felmérésnek az RMDSZ támogatottságáról szóló adatait.
Romániában 2024-ben európai parlamenti, helyhatósági, parlamenti és elnökválasztást is rendeznek.
(A nyitóképen: Marcel Ciolacu román miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt elnöke.)