Nyitókép: colnihko/Getty Images

Kíméletlenül felakasztották, pedig a családja is könyörgött érte

Infostart
2023. április 28. 07:00
Szingapúrban a család a jogvédők tiltakozása ellenére kapott egy drogterjesztéssel megvádolt férfi halálbüntetést, melyet már végre is hajtottak.

Az egykilónyi kannabisz terjesztéséért még 2018-ban ítélték halálra a 46 éves Tangaraju Suppiah-t: a helyi törvények értelmében fél kilogrammot meghaladó mennyiségű fű csempészése esetén már kiszabható a halálbüntetés – írja az NBC News.

A férfit április 26-án reggel akasztották fel, családja megkapta halotti anyakönyvi kivonatát. A férfit

nem kapták rajta a kannabisszal való kereskedésen,

de a bíróság szerint hozzá lehetett visszavezetni azokat a telefonszámokat, amelyek a drog terjesztésével kapcsolatba hozhatók. A férfi azt állította, ő nem kommunikált azokkal, akiket kapcsolatba hoztak a kábítószer-kereskedelemmel.

Az ENSZ emberjogi bizottságának keddi tanácskozásán Ravina Shamdasani szóvivő felkérte Szingapúrt, hogy hirdessen moratóriumot a drogkereskedelemmel kapcsolatos kivégzések terén.

"A halálbüntetés kiszabása kábítószer-bűncselekményekért összeegyeztethetetlen a nemzetközi normákkal és előírásokkal" – mondta Shamdasani, aki hozzátette, hogy egyre több bizonyíték bizonyítja, hogy a halálbüntetés nem elrettentő hatású. Szingapúr ezzel nem ért egyet, kutatások szerintük azt igazolják, hogy a dílerek alacsonyabb mennyiséget visznek magukkal, mint amennyiért már halál szabható ki.

A szingapúri drogszigor éles kontrasztban áll a szomszédos országok szabályozásával: Thaiföldön a fű gyakorlatilag legális, Malajziában pedig megszüntették a súlyos bűnökért automatikusan kiszabott halálbüntetés gyakorlatát.

Szingapúrban ugyanakkor tavaly 11 embert végeztek ki drogbirtoklás miatt, köztük egy ügyvédjei szerint mentálisan sérült maláj férfit is.

A kivégzett férfi családja könyörgött Halimah Yacob szingapúri elnöknek, hogy ne hajtsák végre a büntetést, a férfi maga is kérelmezte annak elhalasztását, de

a bíróság meghallgatás nélkül elutasította kérését.

Az ország kritikusai szerint Szingapúr a kisstílű bűnelkövetőkkel szemben alkalmazza a halálbüntetést, de a szervezet bűnözés elleni küzdelemben már nem veti be. A szingapúri kormány azonban azt állítja, hogy minden kivégzettnek biztosították a törvényes eljárást, a halálbüntetésre az állampolgárok védelme érdekében van szükség.

Richard Branson brit milliárdos, aki nyíltan kiáll a halálbüntetés ellen, szintén a kivégzés leállítására szólított fel egy blogbejegyzésében, mondván, hogy Szingapúr talán egy ártatlan ember megölésére készül. Ezt a feltételezést Szingapúr elhárította.