Vasárnap megkezdte a kereskedelmi áramtermelést a finnországi Olkiluoto-3 atomerőmű, amely Európa legnagyobb reaktora.
"Ez egy nagyon pozitív hír a jelenlegi nagyon súlyos energiakrízis közepette" – mondta az InfoRádióban Hárfás Zsolt atomenergetikai szakértő. Az EU-ban már most is kapacitáshiányos a villamosenergia-rendszer, tehát
szükség van az újabb és újabb erőművekre.
Ez az új finn erőmű pedig összességében 1600 megawatt energiát termel folyamatosan, hozzájárulva nemcsak Finnország, hanem az Európai Unió ellátásbiztonságához is.
A reaktor építése 2005-ben kezdődött. Az üzembe helyezést eredetileg 2009-re tervezték, de számos technikai probléma adódott, így végül tavaly márciusban kezdte meg a kísérleti áramtermelést.
Szlovákiában az év elején kezdte meg működését a mohi hármas blokk, de ez így is 16 év alatt csak a második új atomerőművi létesítmény – mutatott rá Hárfás Zsolt.
"Minden egyes újabb és újabb atomerőművi beruházás nagyon fontos nemcsak az adott országnak, hanem az egész EU-nak is. Most az EU éves villamosenergia-termelésének 25 százalékát atomerőművek biztosítják. Ha pedig a jövőbe tekintünk, elmondható, hogy a jelenlegi súlyos kihívások tovább fognak fokozódni."
Ennek indokaként a szakértő kiemelte:
- a következő években és évtizedben növekedni fog a villamosenergia-igény, elsődlegesen az e-mobilitás és a hőszivattyús rendszerek elterjedése miatt
- mindeközben klímavédelmi okokból a szénerőműveket mielőbb le kellene állítani
- az orosz–ukrán háború miatt földgázhiánnyal kell szembesülni egész Európában
Hárfás Zsolt szerint Európa alapvetően atompárti, Németországban és Ausztriában ugyanakkor nem szakmai, hanem ideológiai alapon utasítják el az atomerőműveket. Németországban a három, még üzemben lévő atomerőmű is leállt a hétvégén, miközben a helyüket szén- és gázerőművek veszik át. Az atomenergetikai szakértő abszurdnak nevezte, hogy miközben Németországban a klímavédelem fontosságát hangsúlyozzák, úgy égetik a szenet és a gázt, mintha nem lenne holnap.