Nyitókép: Forrás: Twitter/Nexta

Újabb amerikai szuperfegyvert vethettek be az ukránok – videó

Infostart
2023. március 7. 06:00
Valószínűleg a nemrég érkezett precíziós bombával támadták a Bahmut körüli orosz állásokat.

A Twitteren megjelent videó alapján többen arra következtetnek, hogy az ukránok a nemrég érkezett JDAM-ER bombát vethették be. Ez azért különösen érdekes, mert az ukrán légierő szovjet/orosz repülőgépeihez előbb integrálni kellett az új fegyvert.

A JDAM (Joint Direct Attack Munition – Egységes Közvetlen Támadó Lőszer) egy GPS-irányítású siklóbomba, melyet az Amerikai Egyesült Államokban terveztek és gyártanak. Egy olyan kiegészítőről van szó, amelyet a hagyományos "buta" bombákra utólag felszerelve azokat precíziós fegyverré lehet átalakítani. Az amerikai légierőnél, haditengerészetnél és tengerészgyalogságnál leggyakrabban használt bombákra felszerelhető.

Úgy tudni, hogy az ukránok megkapták a fegyver megnövelt hatótávolságú JDAM-ER változatát is.

Ez az irányítófelületeken kívül még a leoldás után kinyíló szárnyakat is kap, így akár több tíz kilométerre is képes elsiklani. Az indító repülőgép így a légvédelem hatótávolságán kívülről képes csapást mérni.

A legolcsóbb és leghatékonyabb irányított fegyverek egyike. Eredetileg csak álló célpontok elpusztítására alkalmas, de folyamatban van olyan adatbusz fejlesztése, amelyen keresztül a mozgó célpont folyamatosan változó földrajzi koordinátáit automatikusan, folyamatosan el lehet juttatni a bomba számítógépébe, így alkalmassá téve annak elpusztítására.

A JDAM egy GPS-irányítású siklóbomba. Forrás: Wikipédia

Az "okosított" bomba vezérlő egysége a hordozó repülőgéptől kapja a cél koordinátáit. Viszont az ukrán légierőben szolgáló szovjet/orosz eredetű harci gépeket előbb alkalmassá kellett tenni arra, hogy átadhassák a GPS-adatokat a fegyvernek.

Több forrás is megjegyzi, hogy az általában hosszabb ideig tartó integrációt esetleg már korábban, az Egyesült Államokban végezhették el, mivel az Egyesült Államokban jó néhány szovjet eredetű harci gép is található. Egy részüket például légi harc kiképzésére használják: ezek játsszák a gyakorlások alkalmával az ellenséget.