Nyitókép: MTI/EPA/Jurij Kocsetkov

Bendarzsevszkij Anton: Putyin még egy utolsó esélyt adhatott a vezérkari főnökének

Infostart / InfoRádió - Varga Mónika
2023. január 13. 09:32
Tudatos stratégia lehet az orosz katonai vezetést bírálata, és nem arról van szó, hogy inogna Vlagyimir Putyin pozíciója – mondta a posztszovjet térség szakértője.

A Politico lap szerint belső hatalmi harcokkal áll összefüggésben az új orosz katonai főparancsnok kinevezése. Két nagy frakció alakult ki a Kremlben, az egyik Ramzan Kadirov csecsen vezető és Jevgenyij Prigozsin, a Wagner-csoport alapítójának szövetsége, a másik oldalon pedig az orosz biztonsági szervek állnak.

"Oroszország most egy nagyobb katonai offenzíva előtt áll a jelek szerint, sőt az is lehet, hogy ez az offenzíva már megindult. A harcok intenzitásának növekedése az elmúlt napokban azt mutatja, hogy Oroszország kellő számú katonai tartalékot képzett" – mondta az InfoRádióban Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója.

Ehhez a Kreml átszervezi a katonai irányítást, és Valerij Geraszimov, aki az orosz vezérkart vezette, ebben a pozícióban megmaradt az átszervezés után is, de ő kapta meg az úgynevezett különleges katonai művelet a levezénylését.

"Ez az átszervezés elsősorban az orosz offenzíva elindításával van kapcsolatban, nem pedig azzal, hogy belharcok dúlnak"

– mondta a szakértő, és megjegyezte, hogy ettől függetlenül lehetnek komoly feszültségek az orosz vezetésen belül.

Az átszervezés mögött részben vezetési okok állhatnak. Vlagyimir Putyin orosz elnök úgy gondolhatta, hogy Valerij Geraszimov rákapcsolása a hadsereg irányítására hatékonyabbá teheti az orosz offenzívát. Az is lehet, hogy ennek elsősorban kommunikációs értéke van, mert az elmúlt hónapokban sokat bírálták Valerij Geraszimovot amiatt, hogy az orosz hadsereg nem volt kellőképpen felkészülve. Másik lehetőség, hogy az orosz elnök adott neki egy utolsó esélyt, és most már ő felel a hadműveletért, a sikertelen offenzívákért. Bendarzsevszkij Anton hangsúlyozta: az átszervezések mögött leginkább ez állhat.

Az orosz vezetésen belüli feszültségeket a szakértő szerint elsősorban az okozza, hogy az orosz hadsereg "nem mutatott fel túl fényes eredményeket". Egyrészt elkezdték egymást hibáztatni, és a kívülálló szereplők a kritizálásból kovácsolnak politikai tőkét.

A szakértő példaként megemlítette Jevgenyij Prigozsint, a Wagner katonai csoport vezetőjét, aki kívülállóként Vlagyimir Putyin bizalmát élvezi, és aki Ramzan Kadirov csecsen vezetővel az elmúlt időszakban aktívan bírálta a katonai vezetést. Nem valószínű, hogy céljuk Vlagyimir Putyin hatalmának megszerzése, de "Oroszországban bármi elképzelhető", hiszen 1917-ben a cár lemondását, vagy a bolsevik fordulatot sem lehetett előre látni.

"A feszültségek azt mutatják, hogy Vlagyimir Putyin valószínűleg nagyon ügyesen egymás ellen játssza a csoportokat,

és megakadályozza, hogy valamelyik dominánssá váljon" – mondta Bendarzsevszkij Anton.

Elképzelhető, hogy az orosz elnök szándékosan hagyja a kritikát, miközben más szereplőknek elfogadhatatlan, hogy az orosz katonai vezetést bírálják. Szergej Sojgu védelmi miniszter vagy Valerij Geraszimov bírálása még beleférhet, de erre megvan a jóváhagyás. "Ebben inkább tudatos stratégiát látok, minthogy Putyinnak inognának a pozíciói" – zárta gondolatát a posztszovjet térség szakértője.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Bendarzsevszkij Anton: Putyin még egy utolsó esélyt adhatott a vezérkari főnökének
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást