Johnson a Downing Streeten kijelentette, hogy "teljes gőzzel" folytatni kell az oltási programot. Nagy-Britanniában ugyanis az újonnan kiszűrt koronavírus-fertőződéses esetek száma fél évi mélypontra csökkent, de az európai kontinensen még mindig emelkedőben van a harmadik járványhullám, és ki kell építeni az immunizációs védelmet arra az esetre, ha ez a hullám elérné a brit partokat – fogalmazott a brit kormányfő.
Hozzátette: erre annál is inkább szükség van, mivel egyelőre nem lehet pontosan tudni, hogy az oltási kampánnyal eddig elért lakossági immunitás mennyire erős védelmet nyújtana egy esetleges újabb járványhullám következményei ellen.
A brit egészségügyi minisztérium hétfő esti adatai szerint az elmúlt 24 órában országszerte 4654 koronavírus-szűrővizsgálat eredménye lett pozitív. A nagy-britanniai koronavírus-járvány januári tetőzésének idején volt olyan időszak, amikor megközelítette a 70 ezret a naponta kiszűrt új fertőződések száma.
Íme a járványadatok alakulása - a második hullám felfutása (brit variáns) és az oltások, valamint a szigorú korlátozó intézkedések hatása.
A szaktárca ismertetése szerint eddig 30 444 829-en kapták meg az első adagot a Nagy-Britanniában forgalmazott két oltóanyag, a Pfizer/BioNTech- vagy az Oxford/AstraZeneca-vakcina valamelyikéből.
Ez azt jelenti, hogy
a felnőtt brit lakosság 60 százalékát már beoltották.
Az utóbbi egy hónapban tízmillióan részesültek a koronavírus elleni oltásban, ugyanis február 28-án lépte át a 20 milliót, vasárnap pedig a 30 milliót a beoltottak száma.
A hétfő esti tájékoztatás szerint
a második oltási dózist eddig 3 674 266 embernek adták be.
A brit kormány célja az, hogy április közepére a 50 éven felüli korosztály mindegyik tagja, július végére a teljes brit felnőtt lakosság, hozzávetőleg 52,7 millió ember megkapja a koronavírus elleni oltás első adagját.
A minisztériumi tájékoztatás szerint a hétfő este zárult 24 órában országszerte 23-an, az elmúlt egy héten 443-an haltak meg Covid-19 betegségben.
A heti halálozási szám az egy héttel korábbi adattal összevetve 25,3 százalékkal, a napi adat a januárban jelentett egynapi halálozási számokhoz képest 95 százalékkal csökkent.
Boris Johnson kijelentette: mindez egyértelmű bizonyítéka annak, hogy az oltási kampány, amely először az idős korosztályokra és a veszélyeztetett lakossági csoportokra összpontosított, visszavetette a halálozási rátát.
A brit miniszterelnök szerint ezt a védelmet kell most megerősíteni a második oltási adagokkal, így április sokak számára a második dózis hónapja lesz.
Johnson szerint hétfőn nagy nap köszöntött az országra, hiszen megszűntek a január óta érvényben volt kijárási korlátozások. Hozzátette ugyanakkor, hogy ez még csak kis lépés a szabadság felé, és továbbra is elővigyázatosan kell haladni a nyitási folyamattal.
Sir Patrick Vallance, a brit kormány tudományos főtanácsadója grafikonos kimutatással illusztrálta a koronavírus elleni oltások hatékonyságát. Vallance professzor elmondta: a modellszámítások arra vallanak, hogy ha nem lennének oltások, a fertőződés utáni négy hétben az 55–64 éves korosztály minden százezer tagja közül átlagosan 28,9 kerülne kórházba Covid-19 betegséggel, a korcsoport teljes átoltottsága esetén ugyanakkor ez a szám 5,8-re csökken.
Covid-memento 150 szívvel
Csaknem 150 ezer szívvel rajzolnak tele egy Temze-parti falat Londonban, hogy így állítsanak emléket a koronavírus-járvány brit áldozatainak.
A szíveket hétfőn kezdték el felrajzolni az elhunytak hozzátartozói. A kész "falfestmény" várhatóan több mint egy kilométer hosszú lesz – jelentették brit hírportálok a PA hírügynökségre hivatkozva.
A szervezők szerint annak ellenére, hogy az emlékfal a brit parlament épületével szemben található, a kezdeményezés "se nem politikai töltetű, se nem ellenséges érzületű", csupán az elveszett életek "vizuális megjelenítése" a célja.
"Minden egyes szív kézzel rajzolt és egészen egyedi, csakúgy mint a szeretteink, akiket elvesztettünk. És akárcsak a kollektív veszteségünk, ez az emlékmű is hatalmas lesz"
– mondta Matt Fowler, a projekt mögött álló Covid-19 Bereaved Families For Justice elnevezésű csoport társalapítója, aki édesapját veszítette el a vírus miatt.
A csoport egyik szóvivője szerint nem kaptak ugyan engedélyt a falfestésre, de értesítették az illetékes tanácsot és a résztvevők felajánlották, hogy letakarítják a falszakaszt, amennyiben arra utasítást kapnak. Ugyanakkor remélik, hogy a "nemzeti emlékfal" hivatalos és maradandó emlékhellyé válik.
A Covid-19 Bereaved Families For Justice korábban a brit kormány járványkezelésének kivizsgálását kezdeményezte.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!