- Így nem lesz védettség: kevesen mondjuk, hogy beoltatnánk magunkat
- Szakember a vakcinákról: a mellékhatás nemhogy veszélyes, hanem kötelező
- Nagyon szkeptikusok az európaiak a koronavírus elleni vakcinával szemben
- Koronavírus: már kezünkben a kulcs az új mutációk elterjedése ellen
- Merkely Béla értékeli a Pfizer-BioNTech vakcináját
EU-részről eddig 200 millió adatok rendeltek a fő partnernek tekintett belga cégtől, ennek első szállítmányai indultak el december 26-án a tagországokba, köztük Magyarországra is.
A teljes mennyiség legyártása és eljuttatása még legalább fél évet, ha ugyan nem valamivel többet fog igénybe venni – közölte a bizottság szóvivője a Reuters jelentése szerint.
Brüsszel mindenesetre további 100 millió adag megrendeléséről tárgyal a belga céggel, miközben már alá is írt szerződéseket mintegy egymilliárd dózis megvételéről olyan további partnerekkel, mint az AstraZeneca, a Johnson & Johnson, a Moderna, a Sanofi és CUreVac. Valamennyien jövő év végére ígérték a vállalások teljesítését.
Egyelőre nem jobb a helyzet a kínai és az orosz oltóanyagok hozzáférésével sem.
Eddig a Magyarországra érkezett 6000 adag SputnikV jelentette az egyetlen orosz hozzájárulást a járvány enyhítéséhez.
Jelentések szerint a tagállami hatóságoknak az oltóanyagok viszonylag lassú érkezése mellett munkájukat lassító körülménynek számít a lakosság minél szélesebb körű beoltásában a vírustagadó és oltásellenes mozgalmak folyamatos agitációja is.
Tagállamonként változó mértékben – a lakosság negyedétől esetenként a megkérdezettek mintegy feléig – az emberek gyanakvással és elutasítással reagálnak a leendő beoltásra, ami mögött sokan az elsősorban orosz és kínai intenzív félretájékoztatási kampány következményeit is látják.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!