Boris Johnson hétfőn kezdte első munkanapját a kötelező 14 napos elkülönítésben, miután a múlt héten munkareggelit költött el egy alsóházi képviselővel, aki nem sokkal később koronavírus-fertőzésre jellemző tüneteket észlelt magán és tesztje pozitív lett.
A brit kormányfő, aki Downing Street-i rezidenciáján tartózkodik és onnan dolgozik, a Twitterre hétfőn feltöltött videóüzenetében - megerősítve szóvivője előző esti tájékoztatását - elmondta: a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) kontaktkutató részlege értesítette vasárnap arról, hogy elkülönítésbe kell vonulnia, mivel kapcsolatban volt valakivel, akinek koronavírustesztje pozitívnak bizonyult.
"Ilyenkor nem számít, hogy mindannyian betartottuk a távolságtartási előírásokat, az sem, hogy nagyszerűen érzem magam, és még az sem, hogy én már átestem a betegségen és pukkadásig tele vagyok antitestekkel, hiszen
meg kell törnünk a betegség terjedését és ennek egyik módja jelenleg a 14 napos elkülönítés"
- fogalmazott a brit miniszterelnök.
Boris Johnson tavasszal esett át a koronavírus okozta Covid-19 betegségen, kórházi kezelésre is szorult és három napot intenzív osztályon töltött, bár lélegeztetőgép alkalmazására végül nem volt szükség.
Felgyógyulása utáni nyilatkozatában közölte: kétség sem fér hozzá, hogy a gyógykezelését végző orvosok és ápolók az életét mentették meg. Akkori megfogalmazása szerint intenzív kezelésének volt egy 48 órás időszaka, amely alatt "a dolog bármelyik irányban eldőlhetett volna".
A Twitterre feltöltött hétfői videóüzenetében Johnson kijelentette, hogy
derűlátással és bizalommal telve kezdi a karanténidőszakot, mivel "nem szabad feledni, hogy már nem csak ez a módszerünk létezik a Covid megállítására, hanem van már két hatalmas bokszkesztyűnk is, amelyekkel kiüthetjük ezt az ellenséget".
A brit kormányfő szerint az egyik a rövid idő alatt eredményt mutató gyorstesztek tömeges nagy-britanniai alkalmazása, és ezekből a szűrőeszközökből már több tízmillió áll rendelkezésre, a másik a koronavírus elleni vakcina kilátása.
Boris Johnson azt mondta: reményei szerint a brit kormány talán már karácsony előtt megkezdheti az oltóanyag forgalmazását, először azok körében, akiknek a legnagyobb szükségük van rá.
Hi folks, I’ve been instructed by our NHS Test & Trace scheme to self-isolate for two weeks, after being in contact with someone with Covid-19.
— Boris Johnson (@BorisJohnson) November 16, 2020
I’m in good health and have no symptoms, and will continue to lead on our response to the virus & our plans to #BuildBackBetter pic.twitter.com/yNgIme8lOz
Johnson derűlátását osztja az egyik ígéretes oltóanyagot kifejlesztő cég, a BionTech vezetője is.
A BioNtech és a Pfizer gyógyszergyártó csoport e hónap elején bejelentette, hogy közösen kifejlesztett oltóanyaguk hatékonysága a klinikai próbák és vizsgálatok eredményei alapján meghaladja a 90 százalékot.
Ugur Sahin professzor, a BioNtech társalapítója és vezérigazgatója a BBC brit közszolgálati televíziónak nyilatkozva elmondta: ha továbbra is minden jól megy, a két cég az idei év végén, a jövő év elején megkezdi az oltóanyag kiszállítását.
Sahin professzor szerint
a cél az, hogy áprilisig több mint 300 millió adag vakcina kerüljön forgalomba, és ennek várhatóan már a nyár beköszöntéig komoly hatása lesz a járvány megfékezésében,
jövő télre pedig az élet visszatérhet a normális kerékvágásba.
A brit kormány már 40 millió adagot megrendelt a Pfizer-BioNTech oltóanyagból.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!