- Donald Trump szerint ő fog nyerni, de Joe Biden már a kabinetjét tervezi
- Kivizsgálják a választási szabálytalanságokat, egy amerikai ügyész már lemondott
- 'Trump marad' - állítja az amerikai külügyminiszter
- Biden már a világ hat vezető politikusával tárgyalt
- Szakértő: egy hónapja van Donald Trumpnak, hogy végigvigye a pereit
- Donald Trump állja a szavát és nem adja fel
- Biden kinevezte első munkacsoportjának tagjait
Donald Trump amerikai elnök továbbra is azt állítja, hogy masszív választási csalás áldozata lett, és nem demokrata riválisa, Joe Biden nyerte az elnökválasztást.
Trump támogatói már korábban pert indítottak a Michigan államban lévő, demokrata irányítású Detroitban, ami fékezheti a város és a hozzá tartozó Wayne megye választási eredményének hitelesítését.
A Trump-kampánycsapat szövetségi pert is indított az állam ellen, ami a teljes michingani eredmény kihirdetését késleltetheti.
A panasz szerint „illegális és nem jogosult” szavazatokat is beszámítottak. A jelenlegi állás szerint Joe Biden 146 ezerrel több szavazatot gyűjtött be az államban, mint az elnök. Trump stábja perel még Pennsylvániában, Wiscounsinban, Arizonában és Nevadában.
A késlekedés komoly zavart okozhat az elnökválasztás sajátosan amerikai mechanizmusában, mert veszélybe sodorja a december 14-i elektori kollégiumi szavazást. Itt államuk lakosságának szavazatai alapján adják le voksait a delegált elektorok, és a minimum 270 elektori szavazatot elérő jelölt lesz az elnök.
Az eredmény késleltetésével párhuzamosan
fennáll a lehetősége, hogy az egyes államok kongresszusi képviselői válasszanak új elektorokat, akik a hagyománnyal szembemenve saját pártszimpátiájuk alapján szavazhatnak.
Elméletben ezzel Trump meg tudná fordítani a választási eredményt.
Georgia államban közben, ahol minimális szavazattal vezet Joe Biden, a hatóságok beleegyeztek abba, hogy kézzel újraszámolják a voksokat. A Trump-stáb itt négy olyan embert talált, aki már a választás előtt meghalt, de a nevükben a republikánusok szerint szavazatokat adtak le.
“Ennek a választásnak még nincs vége” – mondta Tim Murtaugh, Trump kampányának kommunikációs igazgatója. Murtaugh elismerte, hogy a kis számú georgiai állítólagos csalási eset nem módosíthatja a kimenetelt az államban, de azt mondta: továbbra is az a végső cél, hogy újraválasszák az elnököt.
“Nem egy dolgon fordul majd meg a választás, ez egy folyamat”
– tette hozzá.
A georgiai újraszámlálás során a kinyomtatott szavazólapokat kézzel összesítik – a helyi törvény alapján első körben beszkennelték őket. A számlálásra mindkét nagy párt megfigyelőit meghívják, és a folyamat várhatóan november 20-ig tart majd. A döntést a helyi republikánus államminiszter jelentette be.
A magát már megválasztott elnöknek tartó Joe Biden és hívei szerint Trump továbbra is alaptalan vádakat fogalmaz meg és ezzel alá akarja ásni az egyes államok választási rendszerébe vetett bizalmat.
Közben Karl Rove ismert republikánus kampányszakember azt üzente Trumpnak és a republikánusoknak: bár a vártnál sokkal jobban szerepeltek a választás napján, a Fehér Ház gazdát cserélt, Trump egyetlen olyan államot sem tud a bíróságon visszaszerezni, amelynek szavazatai megváltoztatnák a végeredményt. „Ehhez rendszerszintű csalást és több tízezer hamis szavazat leadását kellene bizonyítani” – írta a The Wall Street Journalban. Az elnöknek részt kellene vállalnia a nemzet egyesítéséből, vezetni a békés hatalomátadás, ,és elengedni a sérelmeit – tette hozzá.
Trump szerdán, a Veteránok napján koszorút helyezett el az Arlington katonai temetőben, később viszont egy sor tweetben visszatért a választás témájához, és az mondta, hogy valótlan közvélemény-kutatási adatok publikálásával néhány vezető médium “elszabotálta” wisconsini választási győzelmét.
Joe Biden közben folytatta a felkészülést a hatalom átvételére, és tanácsadóját, Ron Klaint nevezte ki stábja főnökévé.