Hétfőn az amerikai Pfizer gyógyszergyár és a német BioNTech vállalat bejelentést tett arról, hogy 90 százalékos hatékonyságú koronavírus-védőoltásuk piacra kerülése a küszöbön áll.
A Reuters most arról ad hírt, hogy a Föld országai máris szervezik annak a logisztikáját, hogyan juthatna nekik minél hamarabb minél több az amerikai vakcinából.
A két óriásvállalat év végéig mintegy 50 millió adagot gyárthat le az oltásból, jövőre pedig 1,3 milliárddal jelentkezhet, a német egészségügyii miniszter, Jens Spahn pedig nemes egyszerűséggel úgy reagált minderre, hogy "fény az alagút végén.
Az elosztást egy EU és az Egyesült Államok közti megállapodás volna hivatott rögzíteni. A német partnercég nem ugyanannyiért adná viszont a szegényebb országoknak, mint a gazdagoknak.
A szállítást bonyolítja, hogy mínusz 70 Celsius-fokon kell szállítani a készletet, így pedig a tárolás sem lesz egyszerű, főleg azon országoknak, ahol nincsenek ilyen hűtők - például Afrikában.
A BioNTech ezért azon dolgozik, hogy olyan dobozokba tegyék a vakcinát, amelyek kibírják azt is, ha kint 25 fok van, vagy ha közben megbontják a csomagolást.
Közönséges hűtési hőmérsékleten 5 nap e vakcina szavatossága.
A készletekből már biztos, hogy 100 millió darab az Egyesült Államoké 2 milliárd dollárért, november végi kezdéssel, havonta 20 milliós adagban.
Az EU 300 millió adagra tarthat igényt, A németeké 100 millió lehet, több, mint ahányan az országban élnek.
A Reuters összeállítása megjegyzi, hogy az oltásszkeptikusok magas száma miatt lehetséges, hogy a Pfizer és német partnere jól ütemezetten fogja tudni kielégíteni az igényeket.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!