A közlés szerint a brit törvényhozás munkáját szeptember 9-től vagy 12-től függesztik fel.
Boris Johnson szerda délelőtt kérelmezte a parlamenti munka felfüggesztését a királynőtől, ami ellenzéki képviselők szerint kísérlet arra, hogy a parlament ne tudja megakadályozni a megállapodás nélküli brit kilépést az Európai Unióból.
A nyári törvényhozási szünet szeptember 3-án ér véget, így hat vagy kilenc nap múlva ismét szünetel a parlamenti munka október közepéig.
A bírálók szerint a szokatlanul hosszú szünettel Johnson lényegében megfosztja a képviselőket attól, hogy jogszabályok révén kikényszerítsék a Brexit október 31-én esedékes határidejének újbóli elhalasztását.
Boris Johnson határozott álláspontja, hogy a brit EU-tagság - "ha törik, ha szakad" - megszűnik október utolsó napján, akár sikerül újratárgyalni az elődje, Theresa May által az Európai Unióval elért, ám a parlament és a jelenlegi kabinet által az ír-északír határellenőrzés elkerüléséről szóló tartalékmegoldás miatt elvetett megállapodást, akár nem. Johnson ugyanakkor tagadta szerdán, hogy lépése a megállapodás nélküli brit távozást célozza. Mint mondta, van elég ideje a parlamentnek megfontolni a kilépést akár az október 17-18-i EU-csúcstalálkozó előtt, akár utána.
Az alsóházban többségben vannak a megállapodás nélküli Brexitet elutasító képviselők, a Konzervatív Párt pedig kisebbségben, az észak-írországi Demokratikus Unionista Párt (DUP) külső támogatásával kormányoz, és így is csak egyfős többséggel.
A parlamenti ülésszak felfüggesztése mindazonáltal gyakori a brit politikában ősszel,
a három nagy párt kongresszusának idejére szólóan. Idén az első intervallum, a Brexit-ellenes Liberális Demokratáké szeptember 14-én kezdődik, a sort pedig a Boris Johnson vezette Konzervatív Párté zárja az október 2-án véget érő tanácskozással. A parlament tehát 12 nappal később ül össze újra.
Az AP amerikai hírügynökség megjegyzi, hogy a királynői jóváhagyás nem volt váratlan. Az uralkodó hajlíthatatlanul távol tartja magát a politikától, különösen a pártpolitikától, és jelképes szerepe azt diktálja, hogy rendre elfogadja a kormány kérését.