Az öthónapos Yamilt egy állatmenhelyen próbálták meggyógyítani. Mint kiderült, a beleiben felhalmozódott gáz és a gyomrát elzáró tengerifű miatt került súlyos állapotba, ami a légzését is akadályozta. A csütörtökön elvégzett műtéttel a tengerifüvet akarták eltávolítani a gyomrából, de a szervezete nem bírta ki az operációt.
A fiatal dugong nem anyatejen nőtt fel, ezért az immunrendszere nagyon gyenge volt
- magyarázta egy thai illetékes.
A tengeritehenek rendjébe és a veszélyeztetett állatfajok közé tartozó dugongok tengeri emlősök, amelyek akár 3-4 méter hosszúságúra is megnőhetnek. Thaiföldön is védett fajnak számítanak. Az ország partmenti vizeiben mintegy 250 dugong él. A szakemberek szerint
idén különösen sok példány, 17 pusztult el közülük. A legtöbb halálát az emberi tevékenység, köztük a halászat okozza,
különösen a halászfelszerelések veszélyesek rájuk nézve. Ha sikerülne kiküszöbölni ezt a problémát, jelentősen csökkenteni lehetne a pusztulásukat - mondta el egy helyi tengerbiológus.
A szemetelés is áldozatokat követel
A múlt hét végén egy másik dugong elpusztulása is a címlapokra került Thaiföldön. A nyolchónapos Mariumot áprilisban találták a tengerparton és a gyomrában felhalmozódott műanyaghulladék miatt lelte halálát. A műtéti beavatkozás sem tudott már segíteni a helybéliek szívéhez közel álló állaton.
Mindenkit elszomorított a halála, de felhívja rá a figyelmet, hogy vigyáznunk kell a környezetre,
ha meg akarjuk menteni ezeket a ritka tengeri állatokat - írta a Facebookon a Mariumot kezelő állatorvosok egyike.
Az állatok műanyag- és szemétfogyasztása mellett egyre nehezebb egy vállrándítással elmenni. Júliusban egy természetfotós rögzítette, amint egy karibi madár cigarettacsikkel etette kicsinyét.
Az emberi szemetelésnek azonban nem csak az állatvilágra van kihatása: augusztus közepén az Északi-sarkvidéken gyűjtött hó- és jégmintákban mutattak ki műanyag mikroszemcséket német és amerikai kutatók, amelyek nem közvetlenül embereken, hanem a természet körforgásán keresztül kerültek oda.
Júniusban tíz délkelet-ázsiai ország, köztük Thaiföld fogadott el közös nyilatkozatot arról, hogy felveszik a harcot a térség tengeri szennyezettsége ellen.