- Soron kívüli EU-csúcs lett a vége az eltérő álláspontoknak
- EU-csúcs: nincs megállapodás a vezető posztokról
- Euractiv: 'kirúgták' Webert az Európai Bizottság elnöki posztjáért folyó versenyből
- A V4-es egyeztetéssel kezdett Orbán Viktor Brüsszelben
- Gulyás Gergely: nem a Fidesznek, hanem az Európai Néppártnak van szüksége segítségre
Ahogy telik az idő, Manfred Weber esélyei folyamatonsan halványulnak az Európai Bizottság vezetői álmait illetően; Gyévai Zoltán, a BruxInfo uniós szakportál főszerkesztője az InfoRádióban elmondta, a pohár még mindig félig tele lehet számára.
"Weber esélyei még mindig nincsenek teljesen lejátszva. Lehet úgy fogalmazni, ahogy a csúcs után Emmanuel Macron francia elnök és Orbán Viktor magyar kormányfő értékelt, hogy a csúcsjelölti rendszer a hamvába holt. Mások viszont, köztük a holland miniszterelnök is azt mondja, hogy még minden opció az asztalon van, vagyis hogy a csúcsjelöltek közül fognak választani, és akkor Weber számít az első számú esélyesnek" - vélekedett Gyévai Zoltán.
Ezzel együtt úgy gondolja, hogy
ha Weber mögött nem áll össze egy parlamenti támogató többség, akkor bizonyos, hogy minimálisra csökkennek az esélyei, hogy ő legyen Jean-Claude Juncker utódja.
"Ez esetben új jelölt után kell nézni" - tette hozzá.
Sajtóhírek most arról szólnak, hogy nem kevesen megmakacsolták magukat, és mindenképp Weber mellett állnak. Erre reagálva - illetve hogy Angela Merkel véleménye is sokakat befolyásolhat az ügyben - azt mondta,
nyolc állam- és kormányfő "tagja" az Európai Néppártnak, közülük Orbán Viktoron kívül valamennyi miniszterelnök kiállt Manfred Weber mellett. "De ez múlt csütörtöki állapot"
- mondta még Gyévai Zoltán.
"Én úgy gondolom, hogy
a felszínen még mindenki megpróbálja az eredeti forgatókönyvet képviselni,
hiszen ha lemondanának róla, megnyílna az út mások előtt. Ez nem jelenti azt, hogy nem kezdődött volna el puhatolózás a háttérben, ami mindenki számára elfogadható."
Az Gyévai szerint mindenki által ismert, hogy olyan EB-elnökre van szükség, aki maga mögé tudja állítani a minősített, kétharmados többséget az állam- és kormányfők között, illetve az egyszerű többséget a parlamentben.
"Ha nincs meg ez a kettős többség, akkor a jelölt elbukott" - tette világossá Gyévai Zoltán.