Ettől függetlenül biztos abban, hogy a következő évtizedek az amerikai-kínai konfliktusokról, ezek különböző megnyilvánulásairól szól majd - mondta az M1 aktuális csatorna keddi műsorában.
A tárgyalások szempontjából fontos törvény kerül a kínai parlament, azaz az Országos Népi Gyűlés elé a ma kezdődő idei éves ülésszakon. A külföldi befektetésekre vonatkozó új törvényt érdemes lesz olyan szempontból elemezni, hogy mennyire biztosít engedményeket Amerikának - mondta. Megjegyezte, hogy az amerikai befektetőket mostohán kezelik Kínában, ezért ha a törvény kedvező lesz amerikai szempontból, akkor Kína engedett.
Az amerikai kereskedők nézőpontjából a legnagyobb probléma a kényszerített technológiatranszfer, vagyis hogy csak akkor fektethet be egy külföldi vállalat Kínában, ha a technológiáját átadja partnerének.
Ha a törvény a sajtóban keringő változatát fogadják el, akkor jogilag nem kötelezik majd erre a külföldi cégeket - fűzte hozzá.
Amerika másik problémája, hogy nagy a kereskedelmi hiánya Kínával szemben, erre gesztusértékű válaszként Peking rábólintott egy 18 milliárd dolláros földgázvásárlásra az Egyesült Államoktól - mondta Salát Gergely.