Nyitókép: MTI/EPA/Chema Moya

Az "olasz modell" alapján törhet előre a spanyol szélsőjobb

Infostart / InfoRádió - Kránitz Péter Pál
2019. február 20. 20:15
Kaotikus állapotokat eredményezhetnek az előre hozott áprilisi választások a spanyol parlamentben - mondta az InfoRádiónak Lénárt András, a Szegedi Tudományegyetem adjunktusa, aki szerint a radikális jobboldal feltűnésével jelentősen átrendeződik a politika Spanyolországban, ami hatással lesz az EP-választásokra is.

A kormány és a parlament feloszlatása után előre hozott választások következnek Spanyolországban.

Mint Lénárt András, a Szegedi Tudományegyetem adjunktusa az InfoRádiónak a történések rendkívüliségét magyarázva elmondta, már a most feloszló szocialista kormány megalakulása sem választás útján történt, egy bizalmatlansági indítvánnyal távolították el a korábbi jobboldali kormányt.

"A szocialista kormány már eleve úgy született, hogy nemcsak szavazás nem állt mögötte, de többség sem.

A kormánynak folyamatosan szüksége volt kisebb pártok támogatására, többek között a katalánokéra is. Ugye tudjuk, hogy Spanyolországban a katalán helyzet adja a legbonyolultabb faktort; azon múlott eddig a szocialista kormány döntésképessége, hogy ezek a katalán pártok melléállnak-e. Most bukott el az eredeti terv, nem sikerült megszavazni a költségvetést, a szocialisták egyedül maradtak" - vázolta Lénárt András.

Közben

a színfalak mögött már zajlanak a tárgyalások a jobboldalon, nem is kettő, hanem három jobboldali párt között.

"Van a régi néppárt, ami régen hatalmon volt, ezen kívül az Állampolgárok, egy jobb-közép, liberális kezdeményezés, ellenben van egy szélsőjobboldali párt, amitől elég sokan félnek, mert a régi Franco-diktatúra retorikáját is használja valamennyire" - mutatott rá az adjunktus.

Szerinte viszont még így is kétesélyes a dolog, mert

ha a három jobboldali párt összefog, akkor együttesen talán megszerezhetik a többséget, de nem az abszolút többséget.

Elöljáróban azért jelezte, Andalúziában voltak tartományi választások, és a hagyományosan baloldali területen a három jobboldali erő összefogásával kormányt tudtak alakítani Andalúziában.

Az európai parlamenti választásokra nézve az látszik, hogy

Brüsszelben most az "olasz modell" átterjedésétől félnek,

"mindenki harcol mindenkivel, és megjelentek a szélsőséges populista erők egy újabb országban".


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Spanyol választások előtt - Lénárt András
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást