Ha megszavaznák a bizalmatlansági indítványt, 14 napja lenne Theresa Maynek, hogy új kormányt alakítson, amire elég kicsi az esély. Ha viszont megmarad a pozíciójában a brit kormányfő, akkor nagyon gyorsan konszenzust kell találnia valamilyen megoldás mellett, és
most úgy néz ki, hogy a brit parlamentben egyelőre semmilyen megoldás mellett nincs többség.
A szakértő valószínűnek tartja, hogy Theresa May megpróbálja az Európai Uniót még egy tárgyalási fordulóra rávenni, de a fő probléma Gálik Zoltán szerint az, hogy nem világos, milyen kapcsolatokat is akarnak a jövőben a britek az Európai Unióval, miközben önmaguk becsapása lenne, ha Brüsszeltől várnák a megoldást. Itt a briteknek kellene valamit mondaniuk - hangsúlyozta a szakértő.
Gálik Zoltán emlékeztetett arra is, hogy miután nincs megállapodás, semmit sem lehet tudni arról, hogy pontosan mit akarnak a britek.
Vannak olyan konzervatív vélemények, amelyek szerint minden kapcsolatot újra kellene kezdeni a vámunitól kezdve a közös piac kialakításáig, de a szakértő szerint nyilvánvaló volt a kedd esti szavazásnál, hogy nincs meg a többség e mellett a megoldás mellett parlamentben.
Abban mindenki egyetért, hogy szabályozott kilépésre lenne szükség, mert a szabályozatlan brexitnek nagyon súlyos gazdasági következményei lennének. A megállapodás irányába kellene tartani, de ehhez mindenképpen a briteknek kell először lépniük - hangsúlyozta a Corvinus Egyetem docense.