EU-források a BruxInfo érdeklődésére megerősítették, hogy Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke Salzburgban bizonyosan nem kezdeményez majd vitát a 7-ik cikk szerinti eljárásról és a jogállamiságról Magyarország és Lengyelország esetében. Helyette inkább a migráncióval kapcsolatban felgyülemlett feszültségek levezetésére szeretné szánni a megbeszélést, ami szerda este egy informális vacsorával kezdődik Mozart szülővárosában.
Migráció, biztonság, brexit
Szerda este a vezetők nem hivatalos munkavacsorát tartanak, amelyen a megbeszélés fő témája a migráció lesz. Megvitatják a legújabb fejleményeket és értékelik az előrelépést az illegálisan érkező bevándorlók számának csökkentése és a harmadik országokkal való együttműködés terén.
Meghívólevelében Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke reményét fejezte ki, hogy a tagállamok között ismét felszínre került feszültségek után Salzburgban sikerül véget vetni a kölcsönös nehezteléseknek és visszatérni egy konstruktív megközelítéshez, ugyanis szerinte kizárólag az vezethet eredményre a migráció kezelését illetően, amit az is mutat, hogy a menedékkérők száma az utóbbi hónapokban a 2015-ös válság előtti szintre csökkent.
Mint meghívójában írta:
Nyilvánosan szeretném leszögezni a következőt: a migrációs válság lezárása valamennyi tagállam és uniós intézmény közös feladata.
Csütörtökön az európai belső biztonság ügyével folytatódik az ülés, amelyen egyebek mellett a rendőrségi és igazságügyi együttműködésről, valamint a határbiztonság és a kibervédelem erősítéséről lesz szó.
Theresa May brit miniszterelnök beszámol majd a Szkripal-ügy állásáról is.
A Bruxinfo értesülése szerint Theresa May és Donald Tusk is a legújabb fejlemények fényében sürgeti majd a júniusban elhatározott szankciók (főleg diplomáciai kiutasítások) gyorsított ütemű végrehajtását.
A brit kormányfő még szerda este a brexit-tárgyalások állásáról is áttekintést ad, hogy aztán másnap az Európai Unió, már Theres May nélkül, Michel Barnier uniós főtárgyalóval együtt csak 27-es körben áttekintse a célegyenesbe forduló tárgyalások állását.
Donald Tusk azt szeretné, ha a vezetők három kérdésben foglalnának állást:
- Jussanak közös nevezőre az Európai Unió és az Egyesült Királyság jövőbeni partnerségéről szóló közös politikai nyilatkozat jellegéről és általában a formájáról.
- Vitassák meg, hogyan képzelik a brexit-tárgyalások utolsó szakaszát, ideértve egy rendkívüli csúcstalálkozó novemberi esetleges összehívását is (amelyen véglegesítenék a brit kilépésről szóló megállapodást).
- Az Európai Tanács elnöke szerint az EU-nak újfent hangsúlyoznia kell egy jogilag működőképes ír „védőháló” szükségességét a kemény határ elkerülése végett a sziget északi és déli része között.
A kétnapos csúcstalálkozó házigazdája Sebastian Kurz, az EU soros elnökségét jelenleg betöltő Ausztria kancellárja lesz.
- Lánczi Tamás: patthelyzet állhat be a kontinensen
- Feledy Botond: nem zárható ki az Európai Néppárt szakadása
- Orbán Viktor: Magyarország nem átjáróház és nem is gyűjtőtábor
- Orbán Viktorral közös kormányzásról beszélt az olasz belügyminiszter
- Új uniós csúcsot hívhatnak össze, hogy ne legyen katasztrófa
- Megegyeztek a migrációs kérdésekben az uniós csúcson
- Berlin és Bécs támogatja az uniós határvédelmi javaslatot