Az újság információi szerint havonta ezer menekültet szállítanának Tunéziába azok közül, akik Líbia partjairól kelnek útra és a nemzetközi vizeken olasz és más európai egységek tartóztatják fel őket. Ezeket a migránsokat eddig majdnem kivétel nélkül a dél-olaszországi partokra vitték.
Már ott eldőlne, kaphatnak-e menekültstátuszt
Tunéziában táborokat állítanának fel a migránsok befogadására - ezeknek létrehozásáról az olasz kormány az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságaával (UNCHR) és a Nemzetközi Migrációs Szervezettel (IOM) is egyeztetett már. Az észak-afrikai táborokban történne meg a migránsok azonosítása és annak eldöntése, hogy az általuk megjelölt célországban részesülhetnek-e menekültstátuszban vagy sem. Ehhez természetesen az is kell, hogy a tunéziai hatóságok szorosan együttműködjenek az európai célállamok igazságügyi szerveivel.
A menedékkérelemre jogosultak humanitárius folyosókon juthatnának el Olaszországba vagy az EU más tagállamaiba.
Tunézia a megállapodásért cserébe forrásokat kér gazdasága fejlődésének finanszírozására,
és szorosabb együttműködést és információcserét az európai titkosszolgálatokkal az iszlám terrorizmus megfékezésére, amely Tunéziát is destabilizálhatja.
Valódi fordulat lehetne
A Corriere úgy tudja, a Tunéziával való megállapodáshoz "érettek" a feltételek, és valódi fordulatot jelentene a dél-olaszországi partokra érkező migráció megfékezésében. Különösen akkor, ha a Tunéziával való megállapodás csak az első lenne további hasonló kétoldalú egyezmények sorában.
A Corriere emlékeztett, hogy két hét múlva Simon Mordue az Európai Bizottság migrációért és belügyekért felelős tisztségviselője, az EU és Törökország közötti migrációs megállapodás egyik megalkotója, Egyiptomban tárgyal a migrációról. Innen indul az Olaszországba tartó migráció tíz százaléka.
- Olaszországban jelenleg mintegy 190 ezer, Görögországba 60 ezer migráns van, "nehéz a helyzet, és az olasz önkormányzatoknak ajtót kell nyitni befogadásukra".
- A mintegy 8 ezer olasz önkormányzatból eddig 2600 mondott igent a menedékkérők befogadására.
Carlotta Sami az UNCHR dél-európai szóvivője pénteken a szicíliai Palermóban ünnepelte meg az Sos Mediterranee humanitárius szervezet egy éves működését, amely 13 ezer migránst mentett meg a Földközi-tengeren.
Carlotta Sami hangsúlyozta, hogy a tengeren átkelők egynegyedét nem kormányzati humanitárius szervezetek mentik.