Történelmi pillanat, amikor a világ egyik leggyorsabban fejlődő hatalmának elitje egyetlen gyerekét a geopolitikai szempontból riválisának tartott országba küldi. Ma pontosan ez történik. A kínai szülők egy része ugyanis attól tart, a szigorú iskolai rendszer, amelyben gyermekeik felnőnek, elfojtja a kreativitást bennük - írta a The New York Times.
Míg 2005-ben mindössze 641 kínai ejtőernyős diák – ahogy hívják őket – tanult amerikai középiskolákban, addig 2014-ben már 40 ezer, vagyis mindössze egyetlen évtized alatt hatvanszorosára nőtt a számuk. Ezzel az amerikai középiskolában tanuló külföldi diákok felét a kínai származású fiatalok adják.
Ma pedig már körülbelül 370 ezer Kínából érkezett diák tanul amerikai középiskolákban és egyetemeken. Ezzel 2015-ben, csupán egyetlen év alatt 11,4 milliárd dollár érkezett Kínából az Egyesült Államokba.
Így vált a két szuperállam közötti egyik legfontosabb exportcikké az oktatás.
Egy friss felmérés szerint a kínai milliomosok 83 százaléka tervezi, hogy gyermekeiket külföldre küldik továbbtanulni. A külföldi továbbtanulás kezdetének időpontja pedig egyre korábbra tolódik: már 18 éves kor helyett 16 éves korban külföldön taníttatnák tovább a gyermekeiket.
A tendenciát jól jelzi, hogy még maga az elnök, Hszi Csin-ping is megengedte, hogy lánya a Harvardon tanuljon.
„A szülők rájöttek, hogy korábban útra kell indítaniuk a gyerekeiket, ha azt szeretnék, hogy egy neves amerikai egyetemen tanuljanak tovább”
- mondta Nini Suet, a pekingi központú Shang Learning tanácsadó társaság alapítója, amely fejenként 25-40 ezer dollárért cserébe segíti kínai gyerekeket bejutni amerikai iskolákba.
A kínai ejtőernyős diákok sorsa azonban nagyban különbözik elődjeikétől. Amikor az első diákok megérkeztek Kínából az Egyesült Államokba – 1989-ben, a Tienanmen téri vérengzés után –,
a legtöbben még annyira szegények voltak, hogy fém italos dobozokat kellett gyűjtögetniük
vagy gondnoki munkákat kellett elvállalniuk a túléléshez. A ma Amerikában tanuló kínai diákok viszont gyakran még az amerikai társaiknál is gazdagabb családból jönnek.
Kétséges azonban, hogy meddig tarthat ez a tendencia. A kínai gazdaság lassulása miatt ugyanis csökkennek a családok bevételei, míg az árfolyamváltozások miatt az Egyesült Államokban való tanulás egyre költségesebbé válik.