Nyitókép: Rawf8/Getty Images

Máris sürgős uniós lépést követelnek az elszálló gázárak miatt

Infostart
2025. január 3. 18:36
A javasolt változtatás célja, hogy megvédje a fogyasztókat, miközben stabil piaci környezetet teremt a vállalkozások számára. Kérdés ugyanakkor, hogy az uniós tagországok közül mennyi támogatná a még pár hétig érvényben lévő gázársapka drasztikus, kétharmados csökkentését.

Az EU energiaügyi miniszterei 2022. december 19-én az energiaválságra válaszul állapodtak meg egy mechanizmus bevezetéséről, amely 180 euró/megawattóra (MWh) szinten korlátozza a gáz árát. Ez akkor élesedik, ha a hollandiai gáztőzsdén, a TTF-en kereskedett gáz árahárom egymást követő napon meghaladja a 180 eurós szintet, és legalább 35 euróval magasabb, mint a cseppfolyósított földgáz (LNG) referenciaára ugyanebben az időszakban. Az automatikusan életbe lépő szabályozás az EU (virtuális) gázkereskedelmi platformjain kötött ügyletekre vonatkozik és három termékcsoportra érvényes: a havi, a 3 havi és az éves gázkontraktusokra. Idén január 31-ig van érvényben.

Gilberto Fratin olasz energiaügyi miniszter egy pénteki rádióinterjúban azonban arról beszélt, hogy az Európai Uniónak meg kell hosszabbítania a gázárakra vonatkozó veszélyhelyzeti árkorlátot, és azt legfeljebb 60 eruó/MWh-ban kellene maximálnia, idézte a javaslatot a Portfolio.

A gázár már most az "egekben van", de a Goldman Sachs előrejelzése további jelentős drágulásra számít: úgy látják, hogy 63-84 euró közé emelkedhet a földgáz ára Európában. Nem véletlen tehát, jegyzi meg a gazdasági lap, hogy az olasz energiaügyi miniszter szerint lépni kell és az árplafont 50 és 60 euró között kellene megállapítani.

Nagy kérdés azonban, hogy egy 50-60 eurónál meghúzott ársapkát hány tagállam támogatna ellátásbiztonsági kockázatok miatt,

és mennyire lenne a gyakorlatban életképes. Azzal ugyanis, hogy az EU-ban 3 év alatt drasztikusan, 40 százalék felettről 15 százalék körülre esett az orosz vezetékes és LNG-alapú gázellátás aránya, egyúttal drasztikusan megnőtt a magasabb költséggel kitermelhető és az EU kikötőibe szállítható amerikai, katari és egyéb LNG aránya. A cseppfolyósított gáz terén azonban így az EU még árversenybe is került annak legnagyobb felvevőpiacával, az ázsiai térség országaival.