Az Otthonfelújítási Program a 1990. december 31. előtt használatba vételi engedélyt kapott, egy- vagy többlakásos családi házakra vonatkozik. A program egy kamatmentes, bármikor előtörleszthető hitelből és egy vissza nem térítendő támogatásból áll, aminek az együttes maximális összege 6 millió forint lehet, ennek kell kiegészülnie 14,3 százalék önrésszel (ez a 6 milliónál 1 millió forint). Támogatás és hitel csak együtt vehető igénybe, a megoszlásukról viszont nem a pályázó dönt, hanem a kistérség és a család jövedelmi helyzetétől függő adottság, jellemzően fele-fele arányban.
Az ingatlan lehet földhivatali ingatlan-nyilvántartásban szereplő belterületi-, külterületi-, zártkerti lakóház, szabadon álló családi ház, sorházi családi ház, ikerház egyaránt, és az sem kizáró ok, ha építése óta felújították, vagy bővítették. Nem baj az sem, ha hivatalos dokumentumokban nincs meg az építés éve, ilyenkor az energetikai tanúsító állt ki igazolást arról, hogy az épület támogatható.
A támogatás csak hiteles energetikai tanúsítvánnyal alátámasztott, legalább 30 százalékos energia-megtakarítást eredményező korszerűsítése céljából használható fel a következő munkákra:
- homlokzat-, födém-, aljzat- és tetőszigetelésre,
- nyílászáró szerkezetek (tetőablak is) cseréjére vagy korszerűsítésére,
- használati melegvíz-rendszerek korszerűsítésére,
- fűtéskorszerűsítésre, gázkazán cserére, hőszivattyú telepítésre
- melegvizes puffertartály létesítésére,
- a kapcsolódó helyreállítási, javítási munkákra.
A felhívás ezek mindegyikére külön fajlagos maximum költségeket tartalmaz, aki ennél többért vásárol anyagot, vagy dolgoztat kivitelezőt, annak a többlet költséget saját zsebből kell kigazdálkodnia. Jó hír viszont, hogy a megállapított elszámolható költségek lényegében minden szakértő szerint fedezik a várható költségeket.
A támogatás 75 százaléka előlegként is lehívható, ha a pályázó az ÉMI honlapján található regisztrált építőanyag kereskedőkkel vagy kivitelezőkkel szerződik le a munka elvégzésére.
Lehet persze másoktól is anyagot vagy munkát megrendelni, de akkor kisebb a lehívható előleg.
A pályázattal kapcsolatban a Hello Göd érdeklődött Juhász Attilánál, az ÉVOSZ Magyar Építőanyag-kereskedelmi Tagozat elnökénél. Kérdésre válaszolva arról beszélt, hogy a beadandó pályázatot egy átlagember biztosan nem tudja megírni.
Úgy fogalmazott, hogy a feladat nagyon összetett, sok a szükséges beadandó dokumentum, ráadásul össze kell hangolni az energetikus, az építőipari kivitelező, az építőanyag-kereskedő munkáját hangolni, amely egy banki hitelfolyamattal is kiegészül, és mindezek mellett számos egyéb bonyolult feltételnek is meg kell felelni. Azt gondolom, hogy annak ellenére, hogy az átlagemberhez képest jobban képben vagyok ebben a témában, én magam sem mernék belevágni egyedül ebbe a folyamatba, egészen biztosan én is egy pályázatíróhoz, vagy tanácsadóhoz fordulnék.
Mennyi az annyi?
Szó esett arról is, hogy az állami pályázat mennyivel drágíthatja meg a felújítást. Juhász Attila szerint, akinek saját építőipari cége van, "egy átlagos 80-90 m2-es „kádárkocka” esetében azt gondoljuk, hogy ebből a keretösszegből (7 millió Ft) meg lehet oldani a homlokzati hőszigetelést, a nyílászáró cserét, valamint akár a födém szigetelését is. Az építőanyagok esetében nem számítunk érdemi áremelkedésre.
Nagy a piaci verseny, és a van elég hazai építőanyag, ráadásul a munkálatok 2-2,5 évre szétterülnek. A kivitelezőknél már keletkezhetnek szűk keresztmetszetek, ott egy 10-20 százalékos áremelkedés elképzelhető."
Mások is számoltak már. A penzcentrum.hu a Mapei szakemberének TikTok videója alapján azt írja, hogy az anyagköltség bruttó 870 ezer forint, a kivitelezés költsége 1 millió 778 ezer forint előzetes becslések alapján, a tetőfödém hőszigetelése plusz 331 ezer forint, ez összesen 2 millió 979 ezer forint lesz. De ez még nem minden, hiszen lesznek járulékos költségek is, mint például a széldeszkák rendbehozatala, vagy például az ablakpárkányok cseréje, így
a végösszeg elérheti a 3,5 millió forintot is.
A 10x10-es kádárkocka esetén kicsit magasabb lesz a költség, 3 millió 709 ezer forint nagyjából - állítják a videóban.