Európai uniós forrásból összesen 108 milliárd forint keretösszeget biztosít a kormány a júniusban induló lakossági energiahatékonysági programhoz. Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára a pénteki bejelentésen elmondta: alapvetően
az 1990 előtt épült családi házak energia-korszerűsítésére lehet igénybe venni a támogatási programot.
Olyan ingatlanok kerülhetnek be a támogatottak közé, amelyek a vezetékes földgázhálózathoz vannak csatlakoztatva és életvitelszerűen ott lakik a tulajdonos.
A támogatási program keretében a következő fejlesztésekre lehet igénybe venni támogatást:
- hőszigetelés - az épületek külső határolóelemeinek a hőszigetelése,
- nyílászárók cseréje,
- használati melegvíz-rendszer korszerűsítése,
- fűtésrendszer korszerűsítésére - gázkazáncsere.
A korszerűsítés eredményeként
legalább 30 százalékos energiamegtakarítást kell elérni,
ezt a beruházás előtt és után is igazolni kell egy-egy energetikai tanúsítvánnyal. (Az energiamegtakarítás mértéke egyébként uniós elvárás.)
Fábián Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkára elmondta, háromféle forrásból áll össze a finanszírozás.
- önerő, ez egymillió forint,
- vissza nem térítendő támogatás,
- kamatmentes hitel.
Kamatmentes hitel és vissza nem térítendő támogatás együtt lehet maximum 6 millió forint. A hitel és a támogatás 50-50 százalékos arányától el lehet térni a járás fejlettségi szintjétől, valamint a pályázó jövedelmi helyzetétől függően, de a vissza nem térítendő összeg nem haladhatja meg a 3,5 millió forintot.
A hitelt nyolc éven belül kell visszafizetni, a törlesztőrészlete 25-36 ezer forint között lesz az ígéretek szerint.
A program egyik célja, hogy a háztartások a beruházással fogyasztásukat a rezsitámogatott sáv alá csökkentsék. A kormány arra számít, hogy a program segítségével legalább 127 milliárd forintnyi beruházás fog elindulni, és csaknem 20 ezer családi házat újíthatnak fel.
A program finanszírozása a Magyar Fejlesztési Bankon keresztül folyik majd.
A teljes, 108 milliárd forint keretösszeg ötöde vehető igénybe gázkazáncserére.
A programnak köszönhetően várhatóan 127 milliárd forint értékű építőipari beruházás valósul meg.
Költségvetési előfinanszírozással valósul meg a program, és, mint Steiner Attila elmondta, a kormány a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközön (RRF) belül további forrásokat tervez fordítani energiahatékonyságot javító beruházásokra, így a későbbiekben ez kiterjedhet a középületek korszerűsítésére is.