2024. január 1-jén indul az úgynevezett egyutas italcsomagolások kötelező visszaváltási rendszere. Ez olyan termékekre fog vonatkozni, amelyek csomagolása egyszer használatos, tehát eddig nem lehetett visszavinni a boltokba, és jó esetben a szelektív hulladékgyűjtőkbe kerültek – kezdte Varga Bálint.
Januártól tehát olyan – jellemzően műanyag, vagyis PET, alumínium vagy üveg csomagolású – italtermékekkel is találkozhatunk a boltokban, amelyekért
az alapáron felül 50 forint visszaváltási díjat is fizetnünk kell, de ha elvisszük egy visszaváltási pontra, akkor a „betétdíjat” visszakapjuk
– tette hozzá az IFUA Horváth tanácsadó partnere. Fontos, hogy a dobozos, társított rétegzett italkartonos termékek nem kerülnek a rendszerbe, ahogyan a tejalapú készítmények sem.
Varga Bálint sarkalatosnak nevezte, hogy a fogyasztók figyeljék a termékeket, illetve a rendszer-üzemeltető vállalat, a MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. kommunikációját azzal kapcsolatban, hogy milyen jelölések azok, amelyek meghatározzák, hogy az adott termék visszaváltható, vagy sem.
A rendszer alapvető célja, hogy minél magasabb arányban gyűjtsék vissza az italcsomagolásokat, ami a teljes lakossági hulladék egyik legnagyobb eleme. „Kiemelten fontos, hogy ezek lehetőleg szelektíven legyenek visszagyűjtve, valamint hogy jó minőségű újrahasznosítási alapanyagot teremtsenek.” A szakember megjegyezte, a nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy szelektív gyűjtéssel a termékek körülbelül 40 százalékát lehet összegyűjteni, visszaváltási díjra épülő rendszerekkel pedig akár a 90 százalékukat is, ami által jelentősen csökkentethető a környezetterhelés.
A szelektív hulladékokkal kapcsolatban – lásd PET-palackok vagy fémdobozok – ez idáig az volt a „jelszó”, hogy minél jobban tömörítsük össze, tapossuk laposra, az új rendszerben azonban ezt már nem lehet majd megtenni, mert a következő évtől üzembe helyezett több ezer
automata csak akkor fogja visszaváltani ezeket, ha sértetlenek és a vonalkódjuk jól olvasható.
Varga Bálint arra is kitért, hogy a gépek csak néhány csepp folyadékot fognak tolerálni, jelentősebb mennyiség esetén vissza fogják dobni a terméket, és a kupak sem hiányozhat.
Végül a rögzített kupakos italcsomagolást illetően elmondta, hogy talán nem ez a legkényelmesebb megoldás, de egy hasznos szabályozás az EU részéről, hiszen így akár a szelektív gyűjtőbe, akár a visszaváltási rendszerbe kerül a csomagolás, a csavarzár is vissza jut a megfelelő helyre. Jövő nyártól már csak ilyen típusú italcsomagolásokat lehet forgalomba hozni az unióban.