Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris politikáért és pénzügyi stabilitásért felelős alelnöke a kamatdöntő ülést követően az Index.hu-nak azt hangoztatta: további 100 bázisponttal csökkentik az irányadó kamatot, így ez szerdától 15 százalék lesz.
Mint mondta: a monetáris tanács megítélése szerint a gazdasági környezet lehetővé teszi, hogy folytassák a kamatcsökkentési ciklust. Emlékeztetett, a Magyar Nemzeti Bank továbbra is óvatos, fokozatos és kiszámítható lépések mentén halad. Úgy véli, az infláció gyors csökkenésével a reálkamatok már ősszel pozitívvá válhatnak. Így a jegybank folytatja a kamatkörnyezet normalizálását – szögezte le Virág Barnabás.
Az alelnök hozzátéve: az idei év végére az infláció érezhetően 10 százalék alá süllyed várhatóan, miközben a maginfláció is jelentősen csökken. A piaci szolgáltatások éves inflációja 2021 júliusa óta először mérséklődött. Hozzátette, a folyó fizetési mérleg javulásának üteme a vártnál is gyorsabb lehet.
A jegybank szerint a kormányzati intézkedések egyre hatékonyabban csökkentik az inflációt.
Globálisan és azon belül Európában megtörtént az inflációs fordulat, de elhúzódó dezinflációs pályát várnak az MNB elemzői - közöolte Virág Barnabás. Úgy vélte, Magyarországon nem csak az infláció süllyed, hanem havi árszintcsökkenés is zajlik. Emlékeztetett rá: az élelmiszerpiac kiemelten kezelt szektor, amelyben most azt látni, hogy tovább erősödött az élelmiszerárak csökkenése, árszintcsökkenés tapasztalható.
A gazdaság élénkülése az infláció jelentős csökkenésével az idei év második felében indulhat meg – világított rá Virág Barnabás, hozzátéve, hogy a folyó fizetési mérleg javulásának üteme a vártnál is gyorsabb lehet. A belső keresletről elmondta, hogy az visszafogott, az év hátralévő részében dezinfláló hatással lesz.
A harmadik negyedévben megmozdult valami a magyar gazdaságban, még a vonal alatt vagyunk, de
megindult a gazdasági aktivitás élénkülése.
Az év második felében vonal fölé kerülhet a magyar gazdaság, fokozatos növekedést mutatva. Ezt a folyamatot segíti az infláció csökkenése.
A jegybank alelnöke kiemelte, hogy az infláció csökkenése erős impulzust ad a gazdaságnak és ez a reálbérek növekedésében is látszik. Az energiaárak csökkenése is segített a gazdaság felpörgetésében. Ennek hatására az export az elmúlt hónapokban is stabil maradt. A devizapiacról kifejtette, július elején a feltörekvő piacokon hangulat romlása következett be, ez megerősíti, hogy továbbra is óvatos monetáris politikai döntésekre lesz szükség. A monetáris politika fókuszában az alapkamat és az effektív kamat közelítése áll továbbra is - hjangsúlyozta Virág Barnabás.
„Az árstabilitás elérése érdekében továbbra is szigorú monetáris kondíciók fenntartása szükséges”
– hangsúlyozta az alelnök. Majd hozzátette: az alapkamat jelenlegi szintjének változtatása az infláció számottevő és tartós csökkenéséig nincs napirenden. A jegybank a pénzpiaci stabilitás érdekében továbbra is alkalmazza az egynapos betéti gyorsstendereket és a devizacsere-ügyleteket, azonban az eszközök kamata 100 bázisponttal csökken.