Azeri Light típusú kőolajszállítmány érkezik a Mol-csoporthoz a pozsonyi finomítóba az azerbajdzsáni ACG mezőről, amelyben a Mol a harmadik legnagyobb tulajdonos - közölte az olajtársaság.
A közlemény szerint a 90 ezer tonna kőolaj a Seavelvet tartályhajón érkezett a törökországi Ceyhan kikötőjéből a horvátországi Omisaljba, ahonnan aztán az Adria vezetéken keresztül jut el a szlovákiai Slovnaft Finomítóba.
Az Azeri Light Mol finomítóiba történő szállítása lehetővé teszi, hogy a vállalatcsoport megvalósítsa értékláncának teljes integrációját a kitermeléstől az értékesítésig - tették hozzá.
Az új forrásból származó kőolaj erősíti a Mol-csoport rugalmasságát és ellenállóképességét, amely különösen fontos az orosz eredetű kőolajtermékek exportjára kivetett EU-s szankciók életbe lépését követően - tették hozzá.
A vállalatcsoport kiemelt célja, hogy növelje a kőolaj beszerzésének rugalmasságát. A Mol ezzel egy teljesen integrált értékláncot hozott létre, azaz
képessé válik egy tulajdonában lévő mezőről kitermelt kőolajból a saját finomítójában feldolgozott kőolajtermékeket értékesíteni.
A szállítmányt a Baku melletti Sangachal olajterminálból a szintén a Mol-csoport résztulajdonában lévő BTC-olajvezetéken keresztül szállították Ceyhanba.
Az Azeri-Chirag-Gunashli olajmezőn - amelynek 9,57 százaléka Mol-tulajdon - kitermelt Azeri Light feldolgozása áprilisban veszi kezdetét. A Slovnaft finomítójában korábban többféle a Közel-Keletről és a Kaszpi-tenger térségéből származó olajfajtát is sikeresen teszteltek, de a saját mezőről származó kőolaj finomítása egy újabb fontos mérföldkő - tették hozzá.
A Mol-csoport egyre fontosabb gazdasági összekötő kapoccsá kíván válni Azerbajdzsán és Kelet-Közép-Európa között. A vállalat 2020-ban szerzett részesedést az azerbajdzsáni gazdaság egyik zászlóshajójának számító ACG olajmezőben, valamint 8,9 százalékos részesedést a BTC (Baku-Tbiliszi-Ceyhan) vezetékben - áll a közleményben.
Az ACG projekt a csoport teljes termelésének 15 százalékát és összes tartalékának 25 százaléká teszi ki. A BTC vezeték fontos szerepet játszhat a pozsonyi és a százhalombattai finomítóinak ellátásában - írták.
Egyben megjegyezték: a Mol folytatja az orosz kőolajtermékek importját a Barátság kőolajvezetéken is, mivel meggyőződése, hogy Kelet-Közép-Európa üzemanyagellátásának biztonságát leginkább úgy lehet garantálni, ha alternatív ellátási útvonalak felkutatása és biztosítása mellett a hagyományos ellátási csatornák is érintetlenül maradnak.
A Mol-csoport nemzetközi, integrált olaj-, gáz-, petrolkémiai és fogyasztói kiskereskedelmi vállalatt több mint 30 országban aktív, 25 000 dolgozója van. Három finomítót és két petrolkémiai üzemet üzemeltet Magyarországon, Szlovákiában és Horvátországban, valamint közel 2500 benzinkútból álló hálózattal rendelkezik Közép- és Délkelet-Európa 10 országában. Termelési tevékenységet 8 országban folytatnak, 10 országban rendelkeznek kutatási eszközökkel.