Az előrejelzések iránya jó volt, csak a mértéke nem, de most precíz mértéket amúgy sem lehet előre jelezni, hiszen ilyen helyzetben még nem voltunk. Az a legfontosabb, hogy növekszik az ipari termelés Németországban, Európában és Magyarországon is - hangsúlyozta Magas István, a Corvinus Egyetem professzora az InfoRádióban az előrejelzésekhez képest csaknem feleakkora, mégis áprilishoz képest 7,8 százalékos növekedést jelző májusi német ipari termelési adat kapcsán.
Az elemzőknek a várakozások adatainak meghatározásakor most ki kellene találniuk, hogy az átlagember, az átlagvállalkozó, az átlagos ipari vezető mit gondol, erre azonban most nem képesek. Mindössze annyit tehetnek a közgazdászok, hogy rögzítik, egy éves összevetésben közel harmadával visszaesett minden mutató.
"Súlyosabb a mélypont, mint a 2008-2009-es világgazdasági válságnál"
- összegezte a helyzetet Magas István. Szerinte ha meglesz a vakcina, egészen biztosan jelentősebb növekedésre kapcsol a gazdaság is.
A professzor úgy véli, a magyar és a német gazdaság összefonódása miatt erősen függ a magyar növekedés a német konjunktúrától. "Sajnos sem a járműipar, sem az elektronikai, sem a vegyipar, de még a dohánytermelés sem tudott felfutni, de ez most majdhogynem természetes.
A kilábalás kapcsán nem is lehet nagy eltérésre számítani a magyar folyamatok és a német konjunkturális változások között"
- mondta Magas István annak kapcsán, hogy a friss magyar ipari termelési adatok 30,7 százalékos visszaesést mutattak éves összevetésben májusban a KSH jelentése szerint. Magas István a legfontosabbnak azt tartja, hogy a német gazdaságban tartóssá váljon a növekedés, és visszatérjen a bizalom minden ágazatban, mert egymást húzzák a vállalkozások. "Most annak kell örülni, hogy egyértelműen pozitív folyamatokra utalnak az adatok, de ennek a tartósságát még nem tudjuk megítélni" - hangsúlyozta a magyar kilátások kapcsán Magas István.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!