Viszonylag eseménytelen májusi kamatdöntő ülést vártak a szakértők egyrészt azért, mert az elmúlt két hónapban a koronavírus-járvány okozta válságra már adott reakciókat a magyar jegybank, másrészt arra számítanak, hogy inkább majd a júniusi kamatdöntő ülés lehet érdekesebb, mivel akkor érkezik friss inflációs adat és növekedési prognózis is az MNB-től - mondta az InfoRádióban Beke Károly, a Portfolio elemzője. Szerinte ez a mostani májusi ülés, amely változatlanul 0,9 százalékon hagyta az alapkamatot, kicsit átmeneti lehetett.
"A legfontosabb kérdés talán nem is az lesz, mit dönt a júniusi ülésen a jegybank,
hanem az, hogyan alakul majd a friss növekedési előrejelzése: rontja-e, és ha igen, milyen mértékben a várakozásait"
- mondta Beke Károly.
Felidézte, hogy március végén sokakat meglepett a Magyar Nemzeti Bank azzal, hogy kifejezetten optimista várakozásokat fogalmazott meg, és most is azt gondolják, hogy 2-3 százalékkal növekedhet a gazdaság 2020-ban. Úgy fogalmazott, hogy mindeközben azért a piaci elemzők szinte kivétel nélkül gazdasági visszaeséssel számolnak.
"Konkrét lépésre igazából júniusban sem számítunk, igaz, az inflációs és a növekedési kilátások függvényében dőlhet el, hogy a jegybank hoz-e, és ha igen, milyen intézkedéseket" - mondta az elemző. Szerinte az elmúlt két hónapban meghozott intézkedések nagyrészt beváltották azokat a várakozásokat, reményeket, amelyeket a Monetáris Tanács fűzött hozzájuk. Ezek között említette, hogy mostanra stabilizálódott a forint árfolyama, a hosszú lejáratú állampapírhozamok csökkentek, köszönhetően a jegybank eszközvásárlásának, illetve fedezett hitelügyletének.
"Igazából nem indokolt most további lépés"
- tette hozzá Beke Károly.
Megjegyezte azt is, hogy az elemzők egy része azt gondolja, hogy az év második felében elképzelhető kamatcsökkentés, tehát a 0,9 százalékos alapkamatban lehet változás elsősorban annak érdekében, hogy a gazdaság gyorsabban lábaljon ki a mostani válságból.
"Elképzelhető, hogy erre már júniusban tesz majd óvatos utalásokat, hogy akár ilyen lépés közeleghet, de
azt gondoljuk, hogy a kamatcsökkentést még várhatóan nem júniusban fogják meglépni"
- tette hozzá Beke Károly.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!